A bélrendszer kiegyensúlyozott működése hatással van az egész szervezet, a teljes emésztőrendszer egészségére, és a bélrendszer akkor működik a legoptimálisabban, ha a bélflóra baktériumait jól tartják.
A bélflórát 100 billió bélbaktérium alkotja, és befolyással vannak arra is, hogy az ember mennyit és mikor eszik, és, hogy az elfogyasztott táplálékból hogyan szívódnak fel a tápanyagok. Minél sokszínűbb a mikrobiom, vagyis a bélrendszer baktériumainak életközössége, annál egészségesebb valaki. És természetesen fordíva is igaz.
Probiotikus ételek
A bélflóra baktériumainak sokszínűségéről kétféle ételtípussal lehet gondoskodni. A prebiotikus ételek olyan tápanyagokat juttatnak a belekbe, melyek táplálják a jótékony baktériumokat, a probiotikus ételek pedig új baktériumokat juttatnak a belekbe, melyek növelik a mikrobiom gazdagságát.
A savanyú káposzta probiotikus tulajdonsága mellett gazdag rostforrás, ráadásul sok C-, B- és K-vitamint is tartalmaz. Vasból és mangánból is bőven van benne. Ha ez még nem lenne elég, a
lutein és a zeaxantin nevű antioxidánsnak köszönhetően kifejezetten jót tesz a szemnek.
A joghurt az egyik legjobb probiotikumforrás, melyet tejsavbaktériummal és bifidobaktériummal
fermentálnak. Fogyasztásának számos pozitív hatása van, például jót tesz a csontoknak, és a magas vérnyomással küzdőknek is ajánlott.
A kovászos uborka, akárcsak a legtöbb savanyúság, tele van hasznos baktériumokkal. A kalóriatartalma alacsony, ellenben jó K-vitamin-forrás, ez a tápanyag elengedhetetlen a véralvadáshoz.
Egy másik fermentált tejtermék, a kefir is kifejezetten jót tesz a bélflóra egészségének. Emellett jó a csontoknak, az emésztésnek, és a fertőzések ellen is véd.
A japánok nemzeti fűszere, a miso fermentált szójababból készül. Jó forrása a fehérjének és a rostnak, ráadásul vitaminokban is kifejezetten gazdag.
Egy japán kutatás azt találta, hogy a mellrák kialakulásának kockázatát is jelentősen csökkenti a sok miso fogyasztása.
Egy másik ázsiai étel, a kimcsi is hasznos anyagokat tartalmaz a bélbaktériumok számára. Tejsavak segítségével fermentálták, és, mivel káposzta az alapanyaga, K- és B2-vitaminban is kifejezetten gazdag.
A tempeh alapanyaga az erjesztett szója, élő baktériumflóra hozzáadásával. Nemcsak szupererős probiotikus hatású, de B-vitamin és növényi fehérje is van benne.
Fotó: AndiArman / Getty Images Hungary
Egyes sajtok, melyekben az érlelés során is megmaradt az élő kultúra, szintén probiotikusnak számítanak. Ilyenek a mozzarella, a gouda, a cheddar és a cottage cheese.
A képek forrása: Getty Images.
femina