A Fővárosi Főügyészség több érdekes tényt is közölt csütörtökön a Hableány halálos katasztrófája kapcsán a balesetet a gyanú szerint okozó hajóskapitányról.
Közleményük szerint a fővárosi főügyész – a legfőbb ügyész egyetértésével és engedélyével – a Duna budapesti szakaszán történt vízibaleset ügyében 5 ügyészből, illetve alügyészből álló ügyészi ügyfeldolgozó csoportot hozott létre.
A csoport jelenlegi feladata, figyelemmel arra, hogy az ügy vizsgálati szakaszban van, a nyomozó hatóságtól folyamatosan érkező adatok elemzése és értékelése. Ezen túl a fővárosi főügyész külön kapcsolattartó ügyészt jelölt ki a Dél-koreai Nagykövetség munkatársaival való kapcsolat biztosítására.
Mint ismeretes a nyomozási bíró 2019. június 1-jén egy hónapra elrendelte a gyanúsított letartóztatását. A bíróság emellett megállapította, hogy a hajóskapitány 15 millió forint óvadék letétele esetén, Budapest területén bűnügyi felügyeletbe kerül, nyomkövető eszköz alkalmazása mellett. Az óvadék megengedése ellen az ügyészség fellebbezéssel élt.
Hivatalos információ:
A Fővárosi Főügyészség az EUROJUST magyar nemzeti tagján keresztül beszerezte azt a hivatalos információt is, hogy a Hollandiában idén április 1-jén balesetet okozó hajó kapitánya és a jelen ügyben gyanúsított kapitány ugyanaz a személy, őt Hollandiában is gyanúsítottként vonták felelősségre.
A hableánnyal való ütközés után adatokat törölt a telefonjáról:
A nyomozás adatai szerint a szállodahajó kapitánya jelen ügyben az ütközés után a telefonjáról adatokat törölt.
– írja a Legfőbb Ügyészség.
Később magyarázatot is fűztek hozzá közleményük kiegészítéseképp: eszerint a Hableány balesete után történt az adattörlés, de azt nem tudni, hogy milyen adat tűnt el, összefüggésben van-e a balesettel, vagy sem. Ez csak az adatok helyreállítása után lesz majd tudható.
Fenti tényekről az ügyben eljáró Budapesti VI. és VII. Kerületi Ügyészség fellebbezése indokolásának kiegészítésében a bíróságot – még a mai napon – tájékoztatja és a letartóztatás indokaként a Be. 276. § (2) bekezdés b) pontjára (a bizonyítás megnehezítésének vagy meghiúsításának megakadályozása) is hivatkozik.
Forrás: Blikk.hu
Fotó: MTI/Máthé Zoltán