A retekről gyakran elfeledkezünk, amikor a legegészségesebb ételeket rendezzük listába, pedig ez a ropogós zöldség nagyon jót tesz az emésztésünknek, emellett pedig a légzőszervi megbetegedések vagy a húgyúti gyulladások ellen is bevethető.
Jót tesz a májnak és az emésztésnek
A retek kalóriatartalma igen alacsony, és találhatunk benne C- és B-vitaminokat, kalciumot, vasat, káliumot, magnéziumot, mangánt és cinket (igaz, egyiket sem kiemelkedő mennyiségben). Bár más zöldségek és gyümölcsök jótékony egészségügyi hatásairól többet olvashatunk, nem érdemes azonban elfeledkezni a retekről sem, nyugodt szívvel beilleszthetjük a kiegyensúlyozott étrendbe, ráadásul van néhány olyan tulajdonsága is, melyek kifejezetten előnyösek lehetnek a szervezetünk számára. Nagyon jót tesz például az emésztésünknek, serkenti a májat, így elősegíti a méregtelenítési folyamatokat. A sárgaság ellen is hasznos a retek, mert a benne található fitonutriensek segítenek megfelelő szinten tartani a szervezet bilirubin-szintjét.
A retekben található hatóanyagok az epe termelődését is elősegítik, stimulálják az epehólyagot, ezzel is segíti az emésztésünket.
Mivel rostokban is bővelkedik, javítja az emésztést, elősegíti, hogy a széklet rendszeresen távozni tudjon, így a székrekedés, illetve az azzal szorosan összefüggő megelőzésében is komoly szerepet játszhat.
Húgyúti panaszokra is ajánlott retket enni
A reteknek vízhajtó tulajdonságai is vannak, vagyis fokozza a kiválasztott vizelet mennyiségét, serkenti a veseműködést, ugyanakkor csökkenti a gyulladásokat, és ahúgyúti fertőzésekkel összefüggő kellemetlen tüneteket is enyhíti. A rendszeres retekfogyasztás hozzájárul a vese- és a húgyúti gyulladások megelőzéséhez.
Vitaminbomba reteksaláta tormával és citrommal – kattintson tovább!
Köhögés ellen is retek!
A retekben nyákoldó hatású vegyületek vannak, vagyis a retekfogyasztás enyhítheti a felgyülemlő váladékkal, illetve megduzzadt nyálkahártyákkal összefüggő panaszokat, például a köhögést, az orrdugulást, a orrviszketést, a torok irritációját. Ezeket az előnyös hatásokat ráadásul nemcsak fertőző eredetű felső légúti panaszok esetén használhatjuk ki, de akkor is, ha allergiától szenvedünk!