„A dinoszauruszoknak nem volt űrprogramja, nekünk viszont van, és használnunk is kell” – mondta Jim Bridenstine, a NASA igazgatója a Nemzetközi Asztronautikai Akadémia által rendezett bolygóvédelmi konferencián.
Habár a téma rendszerint hollywoodi filmekben kerül elő, Bridenstine szerint nagyon is komolyan kell venni a fenyegetést.
Erre példaként a cseljabinszki eseményt hozta fel. 2013-ban egy meteor robbant fel az orosz város felett, a hatalmas robbanás hatására keletkező lökéshullám több mint 1500 embert sebesített meg. Az anyagi kár is jelentős volt, több mint 7000 épület rongálódott meg. Statisztikailag ilyen jellegű esetek hatvanévente fordulnak elő,Bridenstine ugyanakkor rámutatott arra, hogy az elmúlt 100 évben három olyan meteor is bolygónk légkörébe lépett, ami a cseljabinszkihez hasonló energiával semmisült meg– szerencsére ezekben az esetekben semmilyen jellegű kár nem keletkezett.
A cseljabinszki eseménnyel egy időben egy másik, még hatalmasabb űrszikla, a Duende is megközelítette a Földet. Szerencsére ez nem tett látogatást az atmoszférában, de ami késik, nem múlik, az aszteroida várhatóan 2123-ban újból visszatér hozzánk.
Bridenstine kiemelte, most elsősorban arra kell koncentrálni, hogy a lehető leggyorsabban adatokat gyűjtsünk a ránk leselkedő veszélyekről. Az Egyesült Államok kormánya ezért megbízta a NASA-t, hogy találják meg és kövessék nyomon a 140 méter átmérőjű vagy annál nagyobb földközeli objektumok 90 százalékát.
Ez nem egyszerű feladat, tekintve, hogy becslések alapján 25 000 aszteroida tartozik ebbe a kategóriába, napjainkig az űrügynökség ezeknek csupán a harmadát találta meg.
A NASA igazgatója szerint még több erőforrásra van szükség, ha el akarunk hárítani egy esetleges katasztrófát, ehhez pedig nemzetközi összefogás kell. A védekezés egyik alapfeltétele a még nagyobb teljesítményű rakéták építése.Az egyik ilyen projekt a Space Launch System, amit a 2024-ben esedékes emberi holdmisszióban is felhasználnának.
A NASA most Elon Musk vállalatával, a SpaceX-szel egy olyan megoldáson dolgozik, amelynek keretében egy rakétát ütköztetnének a bolygónkra veszélyt jelentő földközeli objektumok valamelyikével. Ha minden a terveknek megfelelően alakul, az ütközés hatására az aszteroida pályája módosul, és így elkerül bennünket.
origo