Március 29. és április 12. után új határidőt szabott a Brexitnek az Európai Unió: az Egyesült Királyság törvényhozásának október 31-ig van lehetősége ratifikálni a kilépés feltételeiről szóló szerződést.

A határidő rugalmas, vagyis a kilépés október végéig bármikor megtörténhet.

A Brexit ideális forgatókönyve mind az EU vezetői, mind Theresa May brit miniszterelnök szerint egy megegyezéses távozás lenne, a brit parlamenti pártok azonban továbbra sem tudnak megállapodásra jutni a Brexit feltételeiről. Mind a Konzervatív, mind a Munkáspártot megosztja a kérdés – hangzott el az M1 Világ című műsorában.

Szabó Dávid József, a XXI. Század Intézet stratégiai igazgatója szerint a Konzervatív Párton belül a nagyon kemény Brexittől, vagy a megállapodás nélküli kieséstől a vámunióban maradásig terjed az álláspontok spektruma. A másik oldalon a Jeremy Corbyn vezette Munkáspárt esetében mindennek az ellenkezője figyelhető meg. Ott a rendezett Brexit híveitől az Európai Unióban való maradásig, vagy az új referendumig terjednek az álláspontok.

Hozzátette: ez meg is mutatja azt, hogy ennek a két nagy tábornak nagyon szűk a közös metszete, és ezt a közös metszetet politikai hatalmi érdekek felül is írják.

Sok kritika érte a miniszterelnököt

Mivel Maynek nem sikerült a Konzervatív képviselőket maga mögé állítania a Brexit kérdésében, a Munkáspártot vezető Jeremy Corbynnal kezdett tárgyalásokba. A miniszterelnököt emiatt sok kritika érte a párttársai részéről, Corbynt pedig többen azzal vádolják, hogy alakulata álláspontját semmibe véve, a saját népszerűségét akarja növelni a lépéssel.

Jeremy Corbyn a közvélemény-kutatások alapján a harcos retorikájával, a munkáspárti gyökereihez történő visszafordulással is emelkedő pályára vitte a brit Munkáspártot – mondta Szabó. A párton belül ezért taktikai hibának gondolják, hogy alkudozni kezdett Theresa May-jel.

A stratégiai igazgató szerint azt azonban látni kell, hogy a brit társadalom végletesen megosztott a Brexit kérdésében, ezért Corbynnak muszáj valamiféle kompromisszumkészséget mutatnia. Véleménye szerint muszáj lenne úgy tennie a politikusnak, mint aki egy rendezett kilépésben érdekelt.

„Csak legyünk túl rajta”

A brit választók jórészének mostanra elege lett a Brexit körüli huzavonából. Több brit állampolgár is úgy nyilatkozott a Brexittel kapcsolatban, hogy csak legyenek túl már rajta vagy így, vagy úgy.

A brit közvélemény az elhúzódó politikai csatározások miatt egyre jobban polarizálódik: egyre nagyobb a kemény Brexit pártiak, illetve azok száma, akik új népszavazást akarnak a kérdésben. A szakértők szerint azonban nem valószínű, hogy a közeljövőben megállapodnak a Brexitről a brit honatyák.

Várhatóan októberig még maradnak

Szabó szerint nagy valószínűséggel októberig még az EU tagja marad az Egyesült Királyság. Ugyanakkor van esély arra is, hogy egy újabb halasztást kérelmeznének októberben. A szakértő szerint ötven százalék az esélye annak, hogy október előtt megállapodás születik, harminc, hogy tovább fogják húzni a folyamatot, és húsz százalék esélye van a megállapodás nélküli kiesésnek.

Bárhogy is történjék, az elemzők szerint a Brexitnek nagy hatása lesz a brit politikai életre. Szabó szerint messze ható következményei lesznek: át fog alakulni a pártrendszer, méghozzá új törésvonalak mentén. Mint mondta, a politikai elit rendkívül leszerepelt, így minél tovább húzódik a dolog, annál rosszabb helyzetbe kerülnek.

Hozzátette: az Európai Unió vezető hatalmai győztes hatalomként viselkednek. Nagy-Britanniát bele fogják kényszeríteni egy olyan helyzetbe, ami hosszú távon tüskéket ver a körmök alá, és ez egyáltalán nem jó – fogalmazott.

Az EU-nak, az Egyesült Királyság közelsége miatt, mindenképpen az az érdeke, hogy kiegyensúlyozott legyen a viszonya a szigetországgal. A halasztási megállapodás szerint, ha a britek nem fogadják el május 22-ig a Brexit-megállapodást, akkor európai parlamenti választást kell tartani Nagy-Britanniában. Ha nem tartanak voksolást, akkor június 1-én megállapodás nélkül kerülnek ki az Unióból.Ha megtartják a választást, akkor életbe lép az október 31-ei határidő.

mti

ElőzőIsmét győzött a világbajnokságra készülő magyar válogatott
KövetkezőTudtad? Ezzel a módszerrel tudhatod meg főzés előtt, hogy rossz-e a tojás
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza