Az előrejelzések szerint teljesen más lesz idén a legmelegebb évszak, mint tavaly
A meteorológiai szolgálatok egy része már elkészült nyári előrejelzésével – mondta el a Bildnek a német meteorológus, Dominik Jung, a wetter.net munkatársa, aki hozzátette:
Az európai prognózisok mindegyike a korábban megszokottnál melegebbnek és szárazabbnak várják a nyári hónapokat.
A szakember szerint csapadékra leginkább csak a heves, és nehezen előrejelezhető viharok környezetében számíthatunk majd. Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal térképe szerint Magyarország középső és déli része Európa legmelegebb területei közé tartozik majd nyáron.
A szakemberek emlékeztetnek arra, hogy az előrejelzések pontossága 24 órás időintervallumra 98 százalék, 72 órás időtartamra 87 százalék, és innen süllyed le lassan 50 százalékra. A hosszabb távú prognózisokhoz ugyanakkor klímakutatási adatokat és éghajlati trendeket is felhasználnak a pontosabb modellezéshez.
A Balaton Fejlesztési Tanács munkaszervezete, a Balatoni Integrációs Kft. az idén is konferenciát rendezett a víz világnapja alkalmából. A rendezvénynek állandó előadója dr. Horváth Ákos meteorológus, Országos Meteorológiai Szolgálat Siófoki Viharjelző Obszervatóriumának vezetője volt, aki szerint gyökeresen megváltoztak az időjárási viszonyok az ezredfordulótól. Míg korábban 5-7 napos periódusok jellemezték az időjárást, ma már inkább a hosszan tartó meteorológiai jelenségek jellemzőek nyáron nyáron.
Ez azt eredményezi, hogy vagy szélsőségesen száraz és meleg idő alakul ki – mint ami volt a 2003-as éveket megelőzően nagyon sok anticiklonnal -, vagy nagyon is zivataros, nagyon csapadékos periódusok jönnek létre, amit tapasztaltunk 2010 környékén.
A szakember a Balatontipp.hu-nak azt is elmondta, hogy míg tavaly a maximum hőmérsékletek nem voltak rendkívül magasak, és csak ritkán fordult elő 35 C fok feletti hőség, most nagyobb esélye van annak, hogy az átlagosnál melegebb nyár jön, az átlagnál kevesebb csapadékkal. Horváth Ákos szerint ez nem azt jelenti, hogy a három hónapos átlagon belül nem lehetnek nagyon komoly lehűlések, vagy ne jöhetne szeles, csapadékos időszak.
A szélsőségek ugyanúgy benne vannak a pakliban, de ha egy három havi átlagot nézünk, konkrétan a májust, júniust, júliust, akkor inkább a melegebb, a szárazabb átlag valószínűbb.