A vád ezért különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés kísérlete és hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás. A Kékfény riportja.
S. László volt börtönőr ellen a vád, hogy olyan súlyosan bántalmazott őrtársaival egy rabot, hogy az elítélt harminc perccel később meghalt. Csiki Sándor elítélt halálának oka, amint az az orvosszakértői vizsgálat után kiderült, gyógyszermérgezés – a vádirat szerint a verésbe is belehalt volna az áldozat. A vád ezért különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés kísérlete és hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás.
A 44 éves férfi a fél életét rácsok mögött töltötte. Lopások, rablások miatt összesen már vagy 20 évet ült le. Csiki Sándor legutóbb 9 évet kapott fegyveres rablásért, egy drogdílert fosztott ki késsel. Tavaly már szabadult volna. Az áldozatról korábban a fia, ifj. Csiki Sándor azt mondta, hogy „apám ki-be járt a börtönből”.
A konfliktusforrás egy matrac volt
Deteky Gábor, az áldozat családjának egyik ügyvédje szerint Csiki Sándor testileg-lelkileg beteg ember volt. A mozgássérült, bottal bicegő férfit téveszmék gyötörték, és ezt a börtön kezeletlenül hagyta. Egy orvosi karton szerint összevagdosta magát a tükör előtt, azt állította, démon tette.
Csiki Sándor azért került fogdára, mert összeverekedett egy másik rabbal. A börtönben működő kamera felvételei szerint a reggeli zárkanyitáskor két börtönőr áll az ajtónál, Csiki Sándor nem látszik a felvételen, de az kivehető, hogy egy matracon vitáznak. A fogdán csak éjszakára maradhat raboknál szivacs a priccsen. Az áldozatnak papírja volt arról, hogy napközben is azon feküdhet, mert beteg. A felvétel szerint a fogoly erről igazolást ad át az egyik őrnek. Majd Csiki Sándor dühében kidobja a matracát a zárkából. Kevéssel később megérkezik a fővádlott, Sz. László, ezt szintén rögzítette a kamera.
Elsőként lép be Csiki Sándor zárkájába, és két kollégája követte, nagyjából két percig tartózkodtak a zárkában. A folyosói kamera nem rögzített hangot, azon az sem nem látszik, hogy mi történik odabent. Erről már csak a vádlottak vallottak.
A kamera felvétele szerint az egyik őr kijött a zárkából, majd törölközőt visznek be a fogolynak. Később a földön húzzák a megbilincselt áldozatot, az ajtóban csak a feje látszik. Az őrök felállítják, és a folyosón kísérik. Csiki Sándor pólója ekkor már véres, az arcán is sérülések látszanak. Az őrök az egészségügyi szobába viszik, és mindhárman azt mondják, Csiki Sándor megbotlott a küszöbben, és arcra esett.
A vádlottak ugyanazt vallották
Verésről, bántalmazásról egyik volt őr sem beszélt a szembesítésen. Helyszíni kihallgatásukról a három exőr nagyjából ugyanazt vallotta. Csiki Sándor zavartan viselkedett, őrjöngött, összefüggéstelenül beszélt, fenyegetőzött. Őrtámadás történt, vallották a vádlottak, ezek után ketten földre teperték. A szembesítésen, egy bábun mutatták meg, hogy hogyan. Végül még a zárkában megbilincselték az áldozatot.
A tárgyaláson azt állították, hogy amikor az egészségügyi szobába vitték Csiki Sándort, csak kevéssé vérzett az orra. A vádlottak többek között azzal magyarázták az áldozat sérüléseit, hogy megbotlott, később még azzal is, hogy történhetett egy kis baleset a gumibottal. Azt is elmondták a volt őrök, hogy Csiki Sándor ismét balhézni kezdett. Aztán egyszer csak nem küzdött tovább. Mintha elfáradt volna, de akkor már haldoklott. Az őrök is látták, nagy a baj. A vallomásaik szerint levették róla a bilincset, és segítséget kértek az ápolóktól.
Őrtámadás történt, vallották a vádlottak, ezért ketten nekiugrottak a rabnak, földre teperték. A szembesítésen, egy bábun mutatták meg, hogy hogyan. Végül még a zárkában megbilincselték az áldozatot. Verésről, bántalmazásról egyik volt őr sem beszél.
A gyógyszer-túladagolás és a verés végzett a fogollyal
Megpróbálták újraéleszteni, de hiába. Az orvosszakértők összesen 43 sérülést számoltak össze a holttesten, elsősorban a fejen. Az első orvos, aki megállapította a halál beálltát, azt írta le, hogy nem észlel a halállal összefüggő sérülést a holttesten, csak a kezén látott bilincssebeket, szerinte szívelégtelenségben halt meg a férfi.
A három őrt kezdetben halált okozó testi sértéssel gyanúsították meg. Ez később életveszélyt okozó testi sértésre változtatták, a vádiratban pedig sokkal súlyosabb bűncselekmény áll: különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés kísérlete. A jog ezt nevezi eshetőleges szándékú gyilkosságnak.
Az ügyész a tárgyaláson azt mondta, a halál oka keringési elégtelenség, amit a vérnyomáscsökkentő gyógyszer túladagolása okozott, és hozzátette, hogy a vádlottaknak tudniuk kellett, hogy a bántalmazás következménye is lehetett a fogoly halála. Ezt állapították meg végül az orvosszakértők.
Az áldozat családját képviselő jogász szerint tulajdonképpen két oka is volt Csiki Sándor halálának, nagy valószínűséggel a bántalmazás is halált okozott volna, de a gyógyszer-túladagolás a halál oka.
A börtönőröket hat évre ítélték
Tóth Szabolcs, a Fővárosi Törvényszék tanácselnök bírája kihirdette az ítéletet: életveszélyt okozó testi sértés bűntettében és hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás bűntettében bűnösök a vádlottak, halmazati büntetésül személyenként 6 év börtönbüntetésre ítéli a vádlottakat.
Az exőrök tehát nem gyilkosok, ahhoz még az úgynevezett eshetőleges szándék is hiányzik.
A bíró ismertette a történteket: a matrac használata miatt indulatos szóváltás alakult ki őr és őrizetes között, a fogoly is tiszteletlen volt. Ezt torolták meg kegyetlenül az őrök. A bíró szerint Csiki Sándor halála akkor is bekövetkezett volna a gyógyszermérgezés miatt, ha egy ujjal sem érnek hozzá az őrök.
A vádlottak tette ezért csak életveszélyt okozó testi sértés. A hat év meg kicsivel alatta van a középmértéknek, mert halmazatban 2 és 12 év közötti börtönt kaphattak volna. Egyikük egy évvel biztosan többet ül majd, mint a két társa, neki volt egy felfüggesztett börtönbüntetése korábbról. Mégis börtönőr lehetett.
Az áldozat fia, ifj. Csiki csalódott az volt az ítélethirdetéskor. Szerinte kevés a volt börtönőrök 6 éves büntetése. Mások egy pofonért kapnak 3 évet, meg 5 éveket – mondta.
Több kérdés felvetődik
Csiki Sándor miért szedett be ennyi vérnyomás-csökkentőt? A halálos adag huszonháromszorosát? Esetleg be akart tőle állni? A börtönvilágban sincs olyan híre a szernek, hogy túladagolva bódító hatása lenne. Netán öngyilkos akart lenni? Az áldozat fia szerint ez kizárt. Utolsó levelében apja azt írta neki, várja őt a következő beszélőre. De talán a legnagyobb kérdés, hogy ennyi gyógyszer hogyan lehetett Csiki Sándornál. A fogdán, ahova testüregi motozás után kerül be egy elítélt.
Az egyik volt őrnek erre is volt magyarázata: a liftezés. A börtönszleng így nevezi azt, amikor az egymás feletti zárkákban ülő rabok az ablakon át zsinórra kötve küldözgetnek egymásnak mindenféle tárgyakat.
Ifj. Csiki Sándor elmondta: látta a holttestet a halottasházban, és szerinte az apját halálra verték. Nem fogadja el az ítéletet, kártérítési pert akar indítani a börtön ellen.
Forrás: Kékfény