Egy szakértői csoport merült, Belize híres tengeri víznyelőjébe.

Tavaly év végén kezdődtek a kutatások a híres természeti csodával kapcsolatban, amelyben a Richard Branson milliárdos, valamint a Kék Lyuk első feltérképezőjének, Jacques Cousteau-nak unokája, Fabien Cousteau is részt vett. A kutatás során több érdekességet is találtak a kutatók, valamint különös nyomokat is felfedeztek, amiről még nem tudják pontosan, hogy mi lehet.

Megvizsgálták a Nagy Kék Lyukat! Furcsa dolgokat találtak 1
Kép: Getty Images

A Nagy Kék Lyuk néven ismertté vált víznyelő a világ második legnagyobb víznyelőjének számít a 300 méteres szélességével és 125 méteres mélységével. A képződmény 70 km-re fekszik Belize-től egy zátonynál. A képződmény falán a kutatók különös nyomokat találtak, de mivel a mélyben oxigénhiány van, úgy gondolják, hogy ezek sokkal régebben alakulhattak ki. A Lyukban nagyon kicsi a víz áramlásának a mértéke, ami nem kedvez az életnek. Éppen ezért több elpusztult élőlényt is találtak a mélyben, ami miatt azt feltételezik, hogy a különös nyomok, az élőlények kijutási kísérleteire utalhatnak. Annak lehetőségét sem zárták ki azonban, hogy geológiai folyamatok során alakultak ki azok.

Megvizsgálták a Nagy Kék Lyukat! Furcsa dolgokat találtak 2
Kép: Getty Images

A Nagy Kék Lyuk körülbelül 14 ezer évvel ezelőtt keletkezett, amikor a az utolsó jégkorszak végén elnyelte tenger a barlang mennyezetének beomlása után. Az üregben ma is fellelhetőek azok a cseppkövek és nyomok, amelyek a szárazföldi története során alakultak ki. – írja a National Geographic