Nem teljesen egyértelmű, hogy mitől alakulhat ki valakinél epekő, de a kockázati tényezők között szerepel a női nem, korábbi terhességek, 40 év feletti életkor és a túlsúly/elhízás is. Az epekövek ugyanakkor egyre gyakoribbá válnak az életkor előrehaladtával.

A családi kórelőzményt is kockázati tényezőként kell számon tartani.

Mivel a kő vagy kövek képesek elzárni az epevezetéket, így blokkolhatják az epe útját, a hólyag megduzzadhat, és erős fájdalmakat okozhat. Súlyosabb esetben a kő beékelődhet a közös epevezetéken keresztül eljutva a hasnyálmirigy kivezető csövébe és itt akut hasnyálmirigy gyulladást okozhat, amely azonnali kórházi ellátást igényel.

Bizonyos életmódbeli tényezők és betegségek is kockázatosak lehetnek, mint például a metabolikus szindróma vagy a finomított szénhidrátokban gazdag és rostokban szegény étkezés.

A következő tünetekre kell figyelni:

  • erős, nem múló hasi fájdalom a has jobb felső részében
  • hányinger és hányás
  • vizelet és széklet színének megváltozása
  • emésztési problémák
  • láz

Sok esetben az epekövet nem diagnosztizálják időben és komoly szövődményeket okoz, mint máj- vagy hasnyálmirigy gyulladás, fertőzések.

A legegyszerűbb vizsgálati módszer a hasi UH, amellyel egyértelműen kimutatható az epekő. A kövek maguktól soha nem tűnnek el. A leghatásosabb és legbiztonságosabb kezelés az epehólyag műtéti eltávolítása, amellyel a fájdalom megszüntethető, a további gyulladások és a szövődmények is megelőzhetőek.

Forrás: tudasfaja.com