Hat gazdaságpolitikai intézkedéstervet jelentett be Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évadnyitó redezvényén.
A demográfiai fordulat előkészítését, az uniós növekedési átlagot 2 százalékponttal meghaladó gazdasági növekedés feltételeinek megteremtését, a szakképzés radikális átalakítását és egy „kifektetési” – magyar vállalatok külföldi befektetéseit támogató – stratégia elkészítését szabta feladatul Orbán Viktor. A népesedéssel kapcsolatban a kormányfő jelezte: a családtámogatásokkal szeretnék elérni a demográfiai hanyatlás megállítását.
A miniszterelnök megfogalmazta 2030-ig azt a 6 fontos célt, amelyet a kormánya el akar érni a gazdaságban – derül ki az Index tudósításából:
- Az EU legjobb öt államába kerüljön Magyarország, ahol a legjobb élni és dolgozni. Beletartozik a biztonság is.
- Az öt legversenyképesebb ország között legyen Magyarország Európában
- megálljon a népességfogyás
- Újraépüljön a Kárpát-medence fizikai értelemben is (autópályák kiépítése a határig)
- Az energiafüggetlenség elérése, amelyhez Paks és a megújulók fejlesztése mellett új fosszilis forrásokat kell kiépíteni, vagyis meg kell építeni a Török Áramlat gázvezetéket, el kell juttatni Magyarországra a Romániában kitermelt gázt és az olasz kikötőkbe érkező cseppfolyós gázt is
- Valóságos gazdasági térséggé váljon Közép-Európa, mert ez az európai fejlődés legfontosabb területe. „Bár jelenleg a külföldi vállalatok jelentős szerepet játszanak, ám a nyereséget kiviszik az országból.” – mondta Orbán az ún. kifektetési stratégiáról.
„Ki kell fektetni a gazdaságot”
Az úgynevezett „kifektetési” stratégiáról pedig azt mondta a miniszterelnök, hogy a magyar vállalatoknak be kell szállniuk a globális gazdasági versenybe, ehhez azonban forrásokat kell teremteni nekik. E program kidolgozására Matolcsy György jegybankelnököt kérte fel Orbán Viktor, úgy fogalmazva: a magyar vállalatoknak is legalább annyi pénzt kell megkeresniük külföldön, mint amennyit a külföldiek megkeresnek Magyarországon.
„Amikor a migráció hatásairól beszélünk, gyermekeinkről, unokáinkról van szó”
Amikor a migráció európai hatásairól beszélünk, a gyermekeinkről, unokáinkról, az ő biztonságukról van szó – hangzott el Orbán beszédében.
Hangsúlyozta: a bevándorlás teljesen át fogja alakítani a világot, amelyben most élünk, és ami majd 2050-ben vagy azután történik, az annak lesz a következménye, ami most zajlik. Aki most nem védi meg magát, az 2050-2060-ban már nem tudja – tette hozzá.
A jelenlévő gazdasági szereplőknek azt mondta a kormányfő: „nem lesz értelme a gazdasági sikereiknek, ha egyébként az unokáik és a gyermekeik egy olyan világban veszik át önöktől a cégeket, amelyben nem jó élni”.
Varga: továbbra is el kell érni az uniós átlagot meghaladó növekedést
Az uniós átlagot meghaladó gazdasági növekedést kell elérnie Magyarországnak a következő években is, ehhez növelni kell az ország versenyképességét, a vállalkozások termelékenységét – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter a rendezvényen.
A Dinamikus gazdaságot, befolyásos és egységes nemzeti kamarát címmel megrendezett gazdasági évnyitón Varga Mihály kiemelte, a növekedést Magyarország makrogazdasági egyensúlyának megőrzése mellett kell megvalósítani. Ehhez az államadósságot tovább kell csökkenteni, 2022-re a GDP 60 százaléka alá – tette hozzá.
Forrás: Blikk