A Magyar Tudományos Akadémia kutatói többek közt azt szerették volna tudni: az átlagember szerint büntetni kellene-e a hálapénz elfogadását?
Az akadémia Jogtudományi Intézete végezte a tavalyi év végén azt a felmérést, melynek első eredményét most ismertették. E szerint a magyar lakosság kifejezetten keményen áll a hálapénz utólagos elfogadásához is: a megkérdezettek többsége, 56 százaléka még az így kapott boríték elfogadását is büntetné.
Ugyanakkor – mutatott rá a kutatás – a válaszadók több mint kétharmada, pontosabban 71 százaléka tisztában van azzal, hogy nem bűncselekmény a hálapénz elfogadása például egy műtétet követően. „Azzal azonban már csak a válaszadók majdnem fele (49%) volt tisztában, hogy bűncselekményt követ el az az orvos, aki 30 000 forintot kért az ingyenes ellátásra jogosult betegtől (pedig büntetőjogunk ezt már több évtizede így szabályozza). A kutatás hipotézisével összhangban a legalacsonyabb szintű a szabályozási újdonság ismerete volt, így a válaszadók egyharmada (34%) volt csak tisztában azzal, hogy az előny műtét előtti elfogadása ma már bűncselekményt képez” – írta az akadémiai kutatóintézet tájékoztató anyagában. Ez büntetőjogi szempontból a gyakorlatban azt jelenti: nem sért törvényt az orvos akkor, ha például egy műtétet követően elfogadja a borítékot, de akkor igen, ha ezt kéri, vagy a beavatkozás előtt teszi zsebre a hálapénzt.
A felmérés során 1200 főt kérdeztek meg országszerte.
Forrás: Blikk.hu
(Képünk illusztráció)