A Super Bowl, vagyis a National Football League (NFL) döntője a világ legrangosabb sporteseményei közé sorolható, idén viszont, mivel nincs labdarúgó-világbajnokság és olimpia sem, minden szem Atlantára szegeződik, ahol a New England Patriots és a Los Angeles Rams játszik a trófeáért.

Atlanta lakosai arra számítanak, hogy a Super Bowl hatalmas bevételt hoz a városnak, és jócskán megtérül a rekordmennyiségű elköltött közpénz. A közgazdászok szerint viszont erre nincs esély.

Soha nem költött még ennyit város a Super Bowlra

Az idei Super Bowl egy rekordot minden bizonnyal megdönt: még sosem költött rendező város annyi közpénzt az eseményre, mint Atlanta. Előzetes becslések alapján ez elérheti a 800 millió dollárt is, a helybéliek viszont lelkesek, mert szerintük többszörösen megtérül a befektetésük. A hotelek adókedvezményt kaptak, a helyi vállalkozók és üzletemberek pedig több tízmilliót költöttek a Super Bowllal kapcsolatos kiadásokra.

Az atlantai Mercedes-Benz stadionFORRÁS: AFP/JUSTIN HEIMAN

Az esemény támogatói arra számítanak, hogy csak a Super Bowl 400 millió dollárnyi bevételt hoz Atlantának, az 1,6 milliárd dollárért megépített és 2017-ben átadott stadion pedig még hosszú évekig pörgetni fogja a gazdaságot. Szakértők szerint viszont az adófizetőket és a befektetőket félrevezették, ha azt gondolják, hogy bármilyen profitjuk lesz a Super Bowl kapcsán.

A tévétársaságoknak és a ligának viszont ez komoly pénzt hoz.

A CBS például egy 30 másodperces reklámért 5,25 millió dollárt kér. A Nielsen adatai szerint 2008-ban ez még csak 2,69 millió dollárba került volna.

1967-ben 37,500 és 42,500 dollár között mozgott egy 30 másodperces spot ára. Az 1 millió dollárt először 1995-ben lépték át, éves szinten pedig a reklámok ára 2000-ben nőtt a legtöbbet (31 százalékot) javarészt a dotcom lufinak köszönhetően.

Az Anheuser-Busch, a Budwaiser anyavállalata, amely a Super Bowl hivatalos söre, idén rekordnak számító 6,5 percnyi reklámidőt vásárolt 34 millió dollárért.

Gyakori az is, hogy ezekben a hirdetésekben különböző sztárok is szerepelnek. Brad Pitt egy 2005-ös reklámért 4 millió dollárt kapott, míg Arnold Schwarzeneggernek 2014-ben 3 millió dollárt fizetett a Budweiser.

Atlanta számára nem lesz nyereséges a nagydöntő

A közgazdászok szerint az Atlanta által vizionált 400 millió dolláros bevétel a város számára erős túlzás. Roger Noll, a Stanford Egyetem professzora szerint ennek nagyjából a fele jöhet össze. Ehhez azonban hozzá kell számolni azt is, hogy mennyit költ a város ezért a 200 millió dollárért, kezdve az 1,6 milliárd dollárért felhúzott Mercedes-Benz Stadionnal.

A New England Patriots és a Los Angeles Rams találkozik a döntőbenFORRÁS: GETTY IMAGES/MIKE ZARRILLI

A Super Bowlra érkező vendégek ugyan megtöltik a szállodákat, de ez így lett volna a rangos esemény nélkül is, csak éppen mások jöttek volna. Noll viszont arra számít, hogy az NFL nagydöntője 10-20 millió dollárnyi adóbevételt jelent Atlantának és Georgia államnak,míg Jeffrey Dorfman, a University of Georgia professzora szerint néhány milliós adóbevétele lesz az államnak és nagyjából 18 millió a városnak.

Ez viszont még a költségek felét sem teszi ki, amit a helyi vállalkozók és üzlettulajdonosoktól gyűjtött a város a Super Bowllal kapcsolatos költségek rendezésére, hiszen ők összesen 46 millió dollárt fizettek be. Dorfman ezzel kapcsolatban megjegyzi, hogy bizonyára sokan örülnek annak, hogy Atlanta rendezheti a döntőt, viszont kevesen tudják, hogy egy részét az adófizetők állták.

Van egy lényeges oka annak, hogy miért nem túl jövedelmező a rendező városok számára a Super Bowl, ez pedig maga az NFL, amely tavaly például egy 153 oldalas dokumentumban sorolta fel, hogy mit várnak Minneapolistól (ők rendezték az előző évi Super Bowlt). Az NFL kérései közé tartozott 35 ezer ingyenes parkolóhely, rendőri kíséret a csapatok tulajdonosainak, több száz ingyenes hotelszoba, elnöki lakosztályok és ingyenes hirdetések a város különböző médiumaiban.

Mindemellett az összes értékesített jegy adómentes, így ennek a teljes bevétele az NFL-hez megy.

A stadiontól nem messze pedig NFL Experience néven egy hatalmas területet kerítenek el, ahol sztárfellépő, óriáskivetítő, étel és ital várja azokat a rajongókat, akiknek nem sikerült jegyet venni a mérkőzésre. Bármi, amit az NFL értékesít ebben a zónában szintén adómentes.

Unják az emberek Tom Bradyt

A legolcsóbb jegyeket 2600 dollárért árulták, de átlagosan 4413 dollárt fizettek a szurkolók a részvételért. Ez 500 dollárral kevesebb, mint tavaly volt, amikor a legolcsóbb jegy 3100 dollárba került. Azonban aki valóban villantani szeretne, az 23 ezer dollárért a legjobb helyről élvezheti a Super Bowlt.

Tom Brady, a New England Patriots irányítójaFORRÁS: AFP/GETTY IMAGES/KEVIN C. COX

Massachusettsben (Patriots) kelt el a jegyek 17 százaléka, Kaliforniában (Rams) a 17 százaléka, míg a döntő helyszínén, Georgiában, a jegyek 10 százalékát adták el, New Yorkban pedig az összes elérhető jegy 6 százaléka talált gazdára.

Tömérdek pénzt fognak elkölteni az amerikaiak a Super Bowl alatt

A National Retail Federation (az amerikai kiskereskedelmi szövetség) felmérést készített, amelyből kiderült, hogy az amerikaiak előreláthatólag 14,8 milliárd dollárt költenek majd el a Super Bowl alatt, átlagosan 81,30 dollárt. Mint minden évben, idén is ez lesz a legnézettebb televíziós műsor, a megkérdezettek 72 százaléka válaszolta azt, hogy nézni fogja a döntőt, ez viszont elmarad a tavalyi 76 százaléktól.

Ennek egyik oka a döntőt játszó két csapat párosítása, hiszen a New England Patriots az egyik legnépszerűtlenebb klub az Egyesült Államokban, de ugyanez elmondható Tom Bradyről is, a csapat irányítójáról, mint játékosról. Ráadásul a Patriots rendre ott van a döntőben, vagy a döntő előszobájában, ezt pedig már kezdik unni a nézők

Az összköltés viszont ennek ellenére is a harmadik legnagyobb lehet a történelemben a tavalyi 15,3 milliárd dollár és a 2016-os 15,5 milliárd dollár után.

A Super Bowl napján fogyasztják a legtöbb ételt az amerikaiakFORRÁS: AFP/NURPHOTO/RONEN TIVONY

A megkérdezettek 79 százaléka leginkább ételt és italt vesz majd, 10 százalékuk viszont mezeket és különböző emléktárgyakat is beszerez. A felmérésből kiderült, hogy az emberek 24 százaléka Super Bowl-partin nézi a döntőt, 17 százalékuk maga rendez ilyen bulit, 5 százalékuk pedig bárban üldögélve fogja megtekinteni a meccset.

További érdekesség, hogy az emberek csupán 43 százaléka tartja magát a meccset a legfontosabbnak,23 százalékuk inkább a reklámokra kíváncsi, 14 százaléknak ez csak egy kifogás, hogy bulizhasson és a barátaival lehessen, a válaszadók 13 százaléka pedig csak a félidei zenés műsorra kíváncsi. A válaszadók 7 százaléka pedig az ételt jelölte meg, miszerint az lesz majd vasárnap a Super Bowl igazi sztárja.

Néhány érdekesség Super Bowlról:

  • 2018-ban 1,5 millió amerikai jelentett beteget a döntő másnapján
  • Tavaly 1,2 milliárd liter sört ittak meg a döntő vasárnapján
  • Az NBC TV társaság 500 millió dollárt keresett a reklámokkal
  • Az NFL bevétele 620 millió dollár volt, ez pedig a sporttörténelem legnagyobb bevétele egy egynapos sporteseményből
  • Évente a Super Bowl napján esznek a legtöbb ételt az amerikaiak
  • Phil Simms, a Giants egykori irányítója állítólag 75 ezer dollárt kapott azért, hogy a döntő megnyerése utáni pillanatokban azt kiabálja: „a Disney Worldbe megyek”
  • Az első Super Bowlon (1967) a jegy még 12 dollárba került, ez ma nagyjából 89 dollárnak felel meg
  • Las Vegasban 115 millió dollárnyi fogadást kötnek legálisan a döntőre
  • Elnök még sosem nézte élőben a Super Bowlt
  • 1993-ban többen nézték Michael Jackson előadását a döntő szünetében, mint magát a mérkőzést

Forrás: Origo.hu

ElőzőSzocialista alkalmatlanság vezetett a venezuelai válsághoz
KövetkezőTöbb tízezren akarnak Európába indulni
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza