Az 1834-40 között épült Teleki-kastélyt Hild József tervezte. A magyar klasszicista építészet egyik legnagyszerűbb alkotása.
A ma is álló klasszicista stílusban épült kastély 1840-47-ben készült el, melyrõl a „Honderû” XIX. századi folyóirat értesít. Az új, fõúri kastély tervezõje minden bizonnyala versaillesi példát követve alkotta meg az épület és környezete együttes kompozícióiba illesztésének jellegzetes és nagyon szép példáját. A falu felõl a kiskastély és a gazdasági épületek közötti kerten át lehetett a kastélyba érkezni, ahonnan, mint a zsilipbõl kizúduló víz, áramolhatott a látogató tekintete a kinyíló, végtelen messzeséget kínáló táji látványra.
A park utakkal szabdalt, különleges növényekkel pompázó arborétum volt.
A háborút a Teleki kastély szinte sértetlenül átvészelte. 1945-ben az idelátogató még megcsodálhatta a gyönyörû bútorokkal berendezett, gazdag festményekkel és szobrokkal díszített belsõ tereket. Aztán a kastély gazdáit elkényszerítették, a berendezést és a mozdítható, építkezésnél felhasználható anyagokat széthordták. A különleges fákat – közöttük a Tessedik Sámuel által Amerikából küldött „õs-akácfát is – is kivágták. Az 50-es évekre már csak a meredezõ csupasz falak maradtak.
A hatvanas években vetõdött fel a kastély megmentésének a gondolata. Az épület helyrehozatalát a megye vállalta, azzal a céllal, hogy oda a létesítendõ Gyógypedagógia Intézet internátusát helyezi majd el. A helyreállítási munkák 1967-1968-ban folytak; ugyanakkor emelték a kastélykertben az iskola és a pedagógus lakások sivár kockaépületeit is.
Ez a helyreállítás semmiképpen nem vonatkozott a mûemléki rekonstrukcióra. Az anyagi szûkösség csak a fõbb építészeti tagolások folthatásának megjelentetését tette lehetõvé.A finoman faragott kõpárkányzatok, kávakövek, konzolok és pillérfejezetek az ún. „kihúzott” vakolatréteg alá kerültek. Olyan volt ez az egész, mint egy szép hölgy lefátyolozva, akinek hajlékony termetén, kecses mozgásának láttán elgyönyörködhetünk, de selymes bõrének és szépívû szájának látványa rejtve marad elõttünk.A teljes értékû rekonstrukció kísérletének lehetõsége 1989-ig váratott magára.
A Gyógypedagógiai Intézetet fenntartó Pest megyei Tanács abban az évben biztosítani tudta az épület külsõ megjelenése teljes mûemléki rekonstrukciójának költségeit.
Az eredeti tervrajzok és az épségben megmaradt építészeti- és dísztõ elemek feltárása után az Országos Mûemléki Felügyelõség szakemberei rekonstrukciós tervet készítettek, s ennek alapján fejezõdött be a munka.
Sajnos a kastély épülete belülrõl nem látogatható, egyrészt az ott lakó gyermekek védelmében, másrészt az épület berendezésébõl és régi pompájából már nem látható semmi. Azonban bízunk benne, hogy a külsõ monumentalizmus és a klasszicista stílus párhuzamosvonalai mindenkit lenyûgöznek.
Nyáron a Rákóczi Napok alkalmavál szabadtéri komolyzenei koncerteknek ad otthon kivilágított, impozáns környezetben.
Cím: Gyömrő Üllõi út 3.
Tel: +36 (29) 330-071
E-mail: [email protected]
Web: www.gyomro.hu