A szaúdi rendszert bíráló és az Egyesült Államokban élő szaúd-arábiai újságíró, Dzsamal Hasogdzsi október elején tűnt el, miután belépett Szaúd-Arábia isztambuli konzulátusára.

A török hatóságok vizsgálatot indítottak az ügyben és arra az eredményre jutottak, hogy a férfit valószínűleg meggyilkolták.

A szaúdiak kezdetben tagadták, hogy közük lenne az újságíró eltűnéséhez – a török hatóságok szerint még egy dublőrt is alkalmaztak, aki Hasogdzsinak maszkírozva távozott a konzulátusról. A szaúdi vezetés később azt állította, hogy a férfi összetűzésbe keveredett a konzulátuson tartózkodó személyek egy csoportjával, és az így kialakult dulakodásban vesztette életét.

Ezt a magyarázatot a nemzetközi közvélemény nem fogadta el, még a kérdésben óvatosan nyilatkozó Donald Trump amerikai elnök is „totális fiaskónak” nevezte a gyilkosságot és az elleplezésére tett kísérletet. Végül a szaúdiak elismerték, hogy Hasogdzsi halála előre kitervelt emberölés volt, de azt állították, hogy a gyilkosság az elkövetők önálló akciója volt, a szaúdi vezetés nem tudott róla. A koronaherceg megígérte, hogy mindent megtesznek az ügy kivizsgálása érdekében.

Nem befolyásolja majd a gazdasági kapcsolatokat

Szaúd-Arábia a világ egyik legnagyobb olaj-exportőre és fegyver-importőre. A politikai elemzők szerint nem valószínű, hogy a Hasogdzsi ügy komolyan befolyásolja majd az arab állam gazdasági kapcsolatait. Oroszország jelezte, hogy addig nem lép a kérdésben, amíg nem születik meg a vizsgálat hivatalos eredménye.

Az Európai Parlament szerint független, nemzetközi vizsgálatra van szükség az ügyben, a testület fegyverembargó bevezetését és diplomáciai szankciókat javasol Szaúd-Arábiával szemben. Kérdés, hogy a javaslatból mi valósul meg, hiszen Emmanuel Macron francia elnök korábban kitért az egyértelmű állásfoglalás elől abban a kérdésben, hogy országa beszünteti-e a fegyvereladásokat.

Amerikát érzékenyen érinti az ügy

Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök pedig azt nyilatkozta, hogy országa külön kezeli a gazdasági és az emberi jogi kérdéseket, nem szeretné leállítani a fegyverkereskedelmet Szaúd-Arábiával. A nagyhatalmak közül valószínűleg az Egyesült Államokat érinti a legérzékenyebben az ügy, mivel Szaúd-Arábia az egyik legfontosabb szövetségese.

Az USA egyelőre csak a gyilkosságban közvetlenül érintett szaúdi személyek ellen vezetett be szankciókat, a hivatalos álláspont szerint az uralkodót, illetve a koronaherceget nem tartják felelősnek Hasogdzsi haláláért. A rijádi befektetési fórum eseményei alapján úgy tűnik, hogy bár Hasogdzsi meggyilkolása megtépázta Szaúd-Arábia és Mohamed bin Szalmán koronaherceg nemzetközi imázsát, az ország gazdasági helyzetét és politikai berendezkedését nem fogja megrendíteni az ügy.

Szaúd-Arábia 50 milliárd dollárnyi, a szaúdi Aramco olajtársaság pedig 15 darab, összesen 34 milliárd dollárnyi szerződést írt alá a tanácskozáson.

Forrás: M1

Előző21 éves férfi erőszakolt meg egy 9 éves német kislány az iskolai WC-ben
KövetkezőÓriási hadgyakorlat kezdődött a japán partoknál
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza