Tasmania és vidéke már önmagában is varázslatos, a kutatók azonban nemrégiben új jelenségre bukkantak.

Ha azt gondoltad, hogy Tasmaniát kizárólag az erszényes ördögök miatt lehet szeretni, akkor ismerd meg Eric Woehler, a helyi egyetem biológusa és csapatának legújabb felfedezését, amihez ezúttal le kell merészkedünk a tengerfenékre.

Merthogy az ausztrál kutatók a napokban óriási víz alatti tűzhányókra bukkantak a Tasman-tengerben, méghozzá teljesen véletlenül, ugyanis éppen a fenékhegyek felett hajóztak, amikor egyszeriben megjelent előttük egy rakás hosszúszárnyú bálna és hosszúszárnyú gömbfejű delfin.

Víz alatti vulkán Tasmaniában

– Egyetlen nap alatt mintegy 28 hosszúszárnyú bálnával, később pedig egy 60-80 egyedet számláló hosszúszárnyú gömbfejű delfin csapattal is találkoztunk – mesélte Woehler a Natural Science hasábjain az örömteli pillanatokról.

Hatalmas vulkánokat találtak a kutatók eddig a létezésükről sem tudtak 1
Szonárfelvétel a víz alatti hegyvonulatról.
Fotó: CSIRO

Kiderült, hogy az újonnan felfedezett vulkánok mágnesként vonzzák a cetfajokat, mivel a térségben szokatlanul nagy mennyiségben élnek első számú táplálékaik, a fitoplanktonok. A 25 napos felfedezőút során a szakértők speciális szonárral feltérképezték a vizet, a művelet során pedig nemcsak fitoplanktonokat, hanem eddig ismeretlen víz alatti hegyvonulatokat is felfedeztek.

Víz alatti édenkert az állatoknak

Mint kiderült, a mikroszkopikus élőlények a vulkanikus hegylánc körül nyüzsögnek, a vulkánok között pedig találtak több mint 3000 méter magas képződményt is. Ezen kívül méretes fennsíkok és mély völgyek is akadnak a Tasmaniától mintegy 400 kilométerre keletre fekvő vidéken.

A tudósok szerint a hely ráadásul nemcsak élelemforrást jelent a ceteknek, hanem tájékozódási pontot is. Hogy alaposabban felderíthessék a terepet, a csapat ez év november-decemberében további expedíciót indít.

Forrás: femina.hu

Nyitókép: Pixabay