A BAR listások és azok hitellehetőségei
A BAR lista mindig ott lebeg a fejünk felett, amíg hiteltartozásunk van, legyünk akár jó akár rossz adósok. Ez sajnos egy fekete pont a pénzintézetek szemében, akik sok esetben nem is biztosítanak számunkra újabb hitelt, míg ki nem kerülünk a nyilvántartásból.
Mi az a BAR lista?
A BAR lista a Bankközi Adós – és Hitelinformációs rendszer, amely ma már a KHR, azaz Központi Hitelinformációs Rendszer. Ez a pénzintézetek által közösen létrehozott és fenntartott lista. Célja az adósok nyilvántartása és azok elérhetővé tétele a bankok számára. A BAR listára (mai nevén KHR lista) akkor kerülünk fel, ha valamelyik pénzintézetnél kölcsönt vettünk fel. Ha rossz adósok vagyunk, abban az esetben a negatív oldalon, ha mindig időben fizetjük a törlesztőrészletet, akkor a pozitív oldalon szerepel a nevünk.
Amennyiben a későbbiekben még hitelt szeretnénk felvenni, a pozitív lajstrom kedvező lehet, hiszen a teljes visszafizetést követően még 5 évig szerepel a nevünk rajta, mely által a bankok könnyebben kötnek velünk szerződést ismét.
Hogyan kerülhetünk fel a BAR listára?
A régi BAR listán (jelen esetben negatív KHR) hitelszerződési csalás, hitelmulasztások, illetve bankkártyával való visszaélés esetén találhatjuk magunkat. Bárkinek joga van ahhoz, hogy a Központi Hitelinformációs Rendszerből lekérdezze a róla nyilvántartott adatokat, legyen az pozitív vagy negatív. Ezt bármely pénzintézetnél megtehetjük, de magánál a KHR-t üzemeltető BISZ Zrt-nél is.
Mulasztás esetén, arról van szó, ha a kölcsönt nem törlesztjük megfelelően a banknak és a minimálbérnél magasabb összegű tartozás gyűlt össze. Ebben az esetben az összes szerződésben szereplő személy felkerül a listára. Tehát adóstárs, kezes is egyaránt, ez alól kivételt képez a zálogkötelezett, hiszen ő az általa felajánlott fedezettel felel, ami általában ingatlan.
Kártyával való visszaélés esetében bankkártyával vagy hitelkártyával való csalásra kell gondolni. Ekkor az elkövető személy adatai bekerülnek a KHR nyilvántartásába, illetve az elkövetés körülményei is, amely csak 5 év után törlődik.
Hamis dokumentumok benyújtása, valótlan adatok közlése esetén nincsen aktív vagy passzív státusz. Az ezzel kapcsolatos adatok 5 évig rajta maradnak a listán.
Milyen hátrányunk származhat belőle?
Aktív státusz
Ebben az esetben arról van szó, hogy 90 napnál régebbi, a minimálbérnél nagyobb összegű tartozás áll fenn. Ekkor jelzáloghitelt nem kapunk, viszont személyi kölcsönöknél van kivétel.
Hogyan szüntethető meg?
A tartozás rendezésével, de ez történhet engedménnyel is, valamint árverezéssel történő kiegyenlítéssel. Továbbá a szerződés átütemezésével, amely lehet a futamidő meghosszabbítása, a törlesztés módjának megváltoztatása.
Passzív státusz
Passzív státuszról akkor beszélünk, ha rendeztük a tartozást, ez maximum 1 és 5 évig tarthat, ha ez lejár akkor törölnek a KHR jegyzékéből. Aktív és passzív státuszban lévő hitelfelvevőket bizonyos pénzintézetek elfogadnak zálogkötelezettként.
BAR lista – statisztikák
Mióta bevezetésre került a pozitív adóslista az idén nyáron volt a legmagasabb a kölcsönt felvevő természetes személyek száma. Ez szám szerint 5,03 milliót jelent, harmincezerrel többet, mint egy évvel ezelőtt. Egyre nő azon magánszemélyek száma, akik a hitelszerződésük miatt szerepelnek a rendszerben és ennek köszönhetően egyre csökken a rossz adósok száma. Június végén 1,8 millió fennálló és megszüntetett lakossági mulasztásról beszélhetünk, amely 75 ezres, 8,7 %-os csökkenés évente. A nyilvántartott kölcsönszerződések száma eközben nőtt 90 ezerrel, amely 9,675 milliót jelent.
A magyar Nemzeti Bank szerint rohamosan növekszik az új lakossági kölcsönszerződések száma. Az év első felében több mint 564 milliárd forintnyi új kontraktust kötöttek, ez 43,6 %-kal több az előző évnél. Ezen belül a fogyasztási hitelek esetén a növekedés gyorsabb, amely 250,5 milliárd forintnyi, az első féléves kihelyezés 53,9 %-kal magasabb a bázisévi adatoknál. A lakáshitelek esetében pedig 36,4%-os növekedés figyelhető meg. Az állományok is emelkedésnek indultak, amely abban mutatkozik meg, hogy a háztartási zónánál kimutatott 5877,8 milliárd forint 1,8%-kal több, a 2017 májusában kimutatottnál.
Kapunk hitelt, ha rajta vagyunk a BAR listán?
Bizonyos pénzintézeteknél van arra lehetőség, hogy kölcsönt kapjunk, ha a nevünk a BAR nyilvántartásban szerepel. Ilyen például a Cofidis Megújuló Hitele.
Cofidis Megújuló Hitel
A Cofidis Megújuló Hitelét azok a BAR listán szereplő személyek is igényelhetik, akik kiegyenlítették tartozásukat. Szabad felhasználású kölcsönről van szó, tehát arra fordíthatjuk, amire éppen akarjuk, például: autóvásárlás, felújítás, stb. Egyfajta biztonsági tartalék, hiszen a visszafizetett tőkerészt bármikor fel lehet újra venni. Nagy előnye, hogy rugalmas futamidővel rendelkezik, mivel bármikor ingyenesen előtörleszthető.
Lehetőségünk van a hitelkeret emelésére is, továbbá biztonságos, mert igényelhető hozzá hitelfedezeti biztosítás. Nem kell fizetnünk extra díjakat, mivel nincsen sem folyósítási, sem pedig előtörlesztési és kezelési díj sem. Minimum 100.000 Ft-ot, maximum 1.000.000 Ft-ot igényelhetünk.
Provident
A Provident-nél is vannak kedvező lehetőségek, még abban az esetben is, ha szerepelünk a BAR listán. Ebben az esetben nincs konkrétan meghatározva, hogy milyen típusú kölcsönt kaphatunk, mivel ezt az elbírálás folyamán döntik el.
Amennyiben szeretnénk arról tájékozódni, hogy milyen összegű hitelt vehetünk fel, akkor a hitelmindenkinek.hu oldalon a kalkulátor segítségével könnyen megtudhatjuk, de a legbiztosabb, ha felkeressük az adott pénzintézetet.
A cikkben található információk, hitel lehetőség csupán tájékoztató jellegűek. A fenti adatok nem minősülnek ajánlattételnek, illetve valóság tartalmuk is változhatott a készítés óta.
Forrás: www.hitelmindenkinek.hu