Görögországban, Horvátországban, Boszniában és Szerbiában is egyre többen fertőződnek meg. Szerbiában olyan súlyos a helyzet, hogy csak a múlt héten hatan haltak meg. Itthon néhány napja azt közölte az országos tiszti főorvos, hogy már nincs járványveszély a nyugat-nílusi láz miatt.
Szerbiában a legtöbben Belgrádban betegedtek meg a nyugat-nílusi vírus okozta fertőzés miatt, de a dél-bácskai és dél-bánáti körzetben is jegyeztek fel eseteket. A vírust madarak hordozzák és a házi szúnyogok terjesztik. A betegség emberről emberre természetes úton azonban nem terjed. A vírus általában a tavaszi, csapadékos időszak után üti fel a fejét, akkor kel ki a legtöbb szúnyog.
Az első megbetegedésekről július második felében érkeztek a hírek, de szinte karácsonyig is előfordulhatnak fertőzések. A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy azokon a területeken, ahol a vírus jelen van, a véradományok gyűjtését is fel kell függeszteni. Az érintetteket pedig egy hónapra ki kell zárni a véradók közül.
A nyugat-nílusi láz influenzához hasonló tünetekkel jár. Fejfájás, gyengeség, izomfájdalom, étvágytalanság, esetleg nyirokcsomó-megnagyobbodás, de bőrkiütés is megjelenhet. A legtöbben sokszor nem is tudják, hogy megfertőződtek.
Rusvai Miklós virológus szerint a fertőzés az egészséges emberekre nem jelent komolyabb veszélyt, a magas vérnyomás vagy a cukorbetegség azonban növelheti a kockázatot.
Romániában folyamatosan irtják a szúnyogokat, a vérszívók elleni védekezés ugyanis az egyik legjobb módszer a fertőzés megelőzésére. Ebben az évben 23 fertőzést regisztráltak, a vírusnak már halálos áldozata is van. Egy 79 éves kézdivásárhelyi férfi hunyt el.
A nyugat-nílusi lázat okozó vírust először 1937-ben Ugandában azonosították, de 1950-ben Egyiptomban okozta az első nagyobb járványt. Oltóanyag nincs ellene, az orvosok általában tüneti kezelést alkalmaznak, és pihenést javasolnak.
Forrás: M1