Állnak a külső falak, a tetőszerkezetet is a helyén van, az 1901-ben elkészült lovarda az eredeti tervek szerint és azokban előírt építőanyagok felhasználásával épül újjá.

6,6 milliárd forintos befektetés során újítja fel a West Hungária Bau Kft. és a Laki Épületszobrász Zrt. a budai várban az egykori királyi lovardát, a főőrségi épületet és a Stöckl lépcsőt, valamint a Csikós-udvar is visszakapja régi-új külsejét. Az építkezés az utóbbi hetekben felgyorsult, már látható, hogy hogyan fog kinézni a Nemzeti Hauszmann Terv fő projektje a munkálatok végén. Állnak a külső falak, a tetőszerkezetet is a helyén van, jelenleg a szerkezetépítési és a homlokzati kőfelhelyezési feladatok zajlanak.

Eredeti 100 éves terv szerint, eredeti alapanyaggal

A díszes királyi lovarda 1899 és 1901 között készült el, de a második világháborúban Budapest ostromakor találat érte. Ugyan menthető állapotban volt, 1950-ben a Rákosi rendszerben úgy döntöttek, lebontják. Az 1909-ben épült főőrségi épület szintén ugyanakkor sérült meg és a Kádár érában szintén elbontották. A lovardának otthont adó Csikós udvar is megújul és a két épületet összekötő Stöckl-lépcső restaurációja is jól halad.

A lovarda, előtte a Lovat fékező csikós szobra 1905-ben (mult-kor.hu)

Az eredeti – Hauszmann Alajos és Ybl Miklós által megrajzolt – tervek szerint végzett felújításhoz az eredeti építkezéskor használt alapanyagokkal azonosakat szereztek be, sokszor nehézségek árán is. A római cement és a tetőt fedő angol pala csak külföldön érhető el.

A felújítás során csak annyit változtatnak, hogy a modern elvárásoknak is megfeleljen a helyszín: többek között rámpákkal végzik el az akadálymentesítést.

A lovasprogramok mellett kiállítások és bálok is lesznek az épületben

A lovardában a tervek szerint új formájában a lovasprogramok mellett kiállításokat, vásárokat és bálokat is szerveznek majd. A főőrségi épületben az újjáalakított palotaőrség kap otthont, valamint vendéglátóhelyeket is kiállítószobákat is kialakítanak. Innen lesz látogatható a középkori várrész feltárása után kialakítandó, térszint alatti régészeti bemutatótér is.

Forrás: magyarepitok.hu

ElőzőPánik a sertéspestis miatt! Bulgária több mint 130 kilométeres kerítést épít a román határra!
KövetkezőKiderült, miért égett le Bódi Csabi autója: itt vannak a részletek
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza