Állítólag hatalmas élmény a bagett után a sörös kenyérbe beleharapni. Új íz, új forma és csupa egészség! Az újonnan fejlesztett magyar termék máris egy nemzetközi versenyen méretteti meg magát.

Itt az új magyar csoda Ősszel már Párizsban kóstolgatják a sörbucit

Génsebész és környezetmérnök hallgató is van abban a csapatban, amelyik sörgyári melléktermékek felhasználásával készített zsemlét, és ezzel megnyerte az Agrármarketing Centrum innovációs versenyét, így október 21-22-én képviselheti hazánkat az Ecotrophelia Europe nemzetközi versenyen. Az erdélyi egyetemisták egy magas rost- és fehérjetartalmú zsemlekülönlegességgel szerezték meg az első helyet.Terméküknek egyelőre csak angol neve van, mivel a verseny angolul zajlik: BrewBun, ami nagyjából annyit tesz: a sörfőzde bucija. A sörbuci a fogyókúrázók kedvence lehet, hiszen kevés benne a szénhidrát és a kalória.

A sörfőzde két olyan mellékterméke került bele, amit ma kidobnak: a sörtörköly és a savó.

Itt az új magyar csoda Ősszel már Párizsban kóstolgatják a sörbucit 1

,,A titok abban rejlik, ezt a kettőt milyen arányban és hogyan használjuk fel” – árulta el a ipost-nak Pinti Zsolt, a győztes csapat szóvivője.  ,,Az alapanyag továbbra is búzaliszt, élesztő, só és víz, ehhez adagoljuk a törkölyt és a savót. Mindkettő sok bioaktív és egészséges anyagot tartalmaz, így kapunk rostban gazdag és jó élettani hatású pékárut. Sok számítás és kísérlet előzte meg, hogy finom is legyen a buci. Csapatunkban különféle szakemberek kaptak helyet, így tudtunk mindenféle szempontot érvényesíteni.”

Hosszú folyamat volt, amíg előállt a győztes zsemle: először a törköly mennyiségének a meghatározása okozott problémát, majd a savó adagolása jelentett fejtörést, végül pedig maga a sütési folyamat. Közben a diákoknak a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen is meg kellett állniuk a helyüket, ahová járnak, ráadásul többen végzősök. Végül a kitartó munka meghozta a gyümölcsét. Most abban bíznak, hogy nem pusztán az íróasztalnak és a verseny kedvéért dolgoztak, hanem piaca is lesz az egészséges terméknek.

,, Azt látjuk, hogy újonnan indított kisvállalkozással nehéz lenne bevezetni ezt a terméket. Egészen más a helyzet, ha egy meglévő technológiai vonalba építjük be a termékünket, főként, ha egész termékcsaládot fejlesztünk ki, így már egészen más lenne a helyzet. Pékséggel vagy pékhálózattal és sörgyárakkal keressük az együttműködést. A találmányunkat sokféleképpen tovább lehet fejleszteni, így rengeteg lehetőség van benne.”

Azt a szakmai zsűri is figyelembe vette, hogy az élelmiszer pazarlásának a csökkentése mellett a létrejövő termék piacképes is.

,, Nagy öröm számunkra, hogy Magyarországot képviselhetjük nemzetközi szinten” – tette hozzá Pinti Zsolt.  ,,Mindent meg fogunk tenni, hogy javítsunk a terméken, illetve annak bemutatóján, és jó helyezést érjünk el Párizsban. Bízunk benne, hogy emellett a sörösbucink egyszer ott lesz majd az erdélyi és a magyar pékségek kínálatában is, és hozzájárul az egészséges táplálkozáshoz.”