A nagy sörgyártók és a hazai kisüzemi főzdék közösen fordultak a Pénzügyminisztériumhoz, hogy terjesszék ki a csapolt sörre is a kedvezményes áfát, mert ez főleg a kisebb, magyar üzemeket támogatná a multikkal szemben.
Legyen olcsóbb a csapolt sör! – röviden így lehetne összefoglalni a hazai sörgyártók és a kisüzemi sörfőzdék javaslatát, hogy csökkentsék a csapolt sör áfáját 5%-ra. A Ripost kiszámolta, hogy hány forinttal lenne olcsóbb egy korsó „folyékony kenyér” a 27-ről 5%-ra történő áfacsökkentés után, aminek gyártó és fogyasztó egyaránt örülne. Persze csak akkor, ha a gyártók és a vendéglátóhelyek nem „nyelnék le” a különbözetet…
A magyar főzdéket támogatná
„Minden sörgyártó közös érdeke, hogy a csapolt sörök áfája csökkenjen. Egy-egy kicsi főzde kapacitásának jelentős része csapolt sörként fogy el, de a nagyoknál is jelentős, 10 százaléknyi a csapolt értékesítés. Ráadásul főleg a fogyasztók járnának jól: több vendéglátóhely működhetne, ami jótékonyan hatna a sörfogyasztásra”
– fogalmazott a Ripost-nak Schillinger Attila, a Magyar Sörgyártók Szövetségének elnöke, az egyik kezdeményező.
Az áfacsökkentés lehetőségéről megkérdeztük az illetékes Pénzügyminisztériumot, de lapzártánkig nem válaszoltak kérdéseinkre.
A kocsmárosok is örülnének, és ígérik, hogy olcsóbb lenne a csapolt sör.
A legolcsóbb csapolt 380, amit eddig sem sokallottak a vendégek, de ha lesz áfacsökkentés, lefelé mennének az árak
A budapesti Nyugatinál lévő Control Room csaposa, Szalkai Dávid.
Hasonlóképp örömmel fogadná az Almássy téri Colorado Sörbár is a csapolt sör 5%-os áfáját, ők négy terméket tartanak csapon.
Nem panaszkodom, jó a forgalmunk, de ha még olcsóbban tudnánk adni a sört, akkor az biztosan jó vendégcsalogató lenne. A külföldiek például kifejezetten a magyar csapoltat keresik, ha még kedvezőbb lenne az ára, még többen jönnének
– bizakodott Oláh Gergely pultos.
Jót tenne a kézműves söröknek
A hazai kisüzemek is örülnének az áfacsökkentésnek. Németh Antal, a Monyo Brewing Co. sörfőző mestere szerint az áfacsökkentés olcsóbb csapolt kézműves söröket hozna, a piaci verseny ugyanis megköveteli, hogy árat csökkentsenek.
„Ha csak 5 százalékos lenne az adó, akkor a többletköltségünket nem kellene beépítenünk az árba, később pedig olcsóbban is tudnánk hordókat adni a vendéglátóknak. De sajnos még mindig nehéz bejutni egy-egy helyre, ugyanis a nagyobb sörgyárak nem engedik be a kisüzemi sörfőzdéket az általuk birtokolt sörözőkbe, kocsmákba. Azt viszont elmondhatom, hogy az elmúlt évben növekedett a kézműves sörök iránti kereslet, most már külföldre is szállítunk a termékeinkből”.
Forrás: Ripost