A Mars-kutató Curiosity újabb, izgalmas felfedezést tett. A legfrissebb eredményekről az Amerikai Űrügynökség (NASA) június 8-án, csütörtökön este nyolc órakor számol be. A bejelentést online bárki nyomon követheti.
A Curiosity marsjáró már hat éve végez vizsgálatokat és kutatásokat a vörös bolygón. Nemrégiben a 2016 decemberében bekövetkezett mechanikai problémáját követően fejlesztéseken átesett ütvefúrója mintegy fél centiméter mélyre fúrt a Duluth névre keresztelt célpontjában. Ennek az új technikának az alkalmazása mérföldkőnek számított a Mars-kutatás történetében.
A NASA honlapján arról is tájékozódhatunk, hogy a marskutatón található két laboratórium is újból intenzív munkához látott. A laborok képesek vegyi és ásványtani elemzéseket végezni kőzet- és talajmintákon egyaránt. A szakemberek úgy gondolják, hogy mind az új fúrási technika, mind a mintavételezés módszertana tovább finomítható és pontosítható lesz a jövőben.
Jelenleg azon dolgoznak, hogy a fúrótól a minta minél kisebb anyagveszteséggel kerüljön be a Curiosity fedélzeti vizsgáló helyiségeibe.
A legtöbb NASA-bejelentés előtt sokan reménykednek abban, hogy a Földön kívüli élet jeleiről számolnak be a kutatók, de valószínűleg most sem erről lesz szó. A NASA szakemberei elöljáróban annyit elárultak, hogy a mostani felfedezésük jelentősen hozzájárulhat a Mars történetének alaposabb megismeréséhez.
A bejelentést a NASA honlapján bárki nyomon követheti majd az esti órákban, az eredményekről a Science magazin ír majd részletesebben.
Forrás: Nasa.gov