Gyors növekedésen ment keresztül a kelet-közép-európai hotelpiac az elmúlt három évben. A régión belül Budapest hotelpiaca kivételes előrelépést ért el az egy kiadható szobára jutó bevételek növekedésében, megelőzte a régió kulcsszereplőit is – ismertette felmérésének eredményeit a Colliers International.
A magyar fővárosban mintegy 2500 hotelszobára vonatkozó fejlesztéseket jelentettek be, a kiemelkedő mennyiség főként a turizmus bővülésének köszönhető. Tavaly rekordszámú, pontosan 8,9 millió turista érkezett Budapestre, ami 6,9 százalékkal haladta meg a tavalyelőtt érkezett látogatók számát.
Az adatokból látható, hogy Magyarországon belül még mindig a főváros a legkedveltebb célállomás, hiszen a budapesti vendégéjszakák közel 90 százalékát a külföldi vendégéjszakák teszik ki, miközben a vidéki szálláshelyeken ez a mutató jóval alacsonyabb.
A magyar piac teljesítményét az mutatja a legjobban, hogy a szakértők összehasonlították a régiós szállodák teljesítményét Prágában, Pozsonyban, Varsóban és Budapesten, főként a szobaárbevételek és a foglaltság arányában. Eszerint Budapest a második helyet foglalja el az árakhoz képest mért növekedésben, a foglaltság tekintetében viszont a harmadik helyen áll a sorban. – Van még tér a fejlődésre a budapesti hotelpiacon, különösképpen a szobaárak terén.
A szállodák egyébként az egyre jelentősebb Airbnb-kínálat ellenére tudták növelni a forgalmukat, holott a magyar fővárosban az alternatív és a hagyományos szálláshelyek piaci aránya eléri a londoni szintet. Bár minden szegmensben érződik az Airbnb jelenléte, mégis inkább a belvárosi középkategóriás hotelek a szállásmegosztó oldal fő versenytársai – állapította meg Steinfeld Tamás, a Colliers International piackutatási igazgatója.
Forrás: magyaridok.hu