Az eddig hagyományosan befogadó államként viselkedő Németország bevándorlási és menekültügyi hivatalánál (BAMF) lezajlott belső vizsgálat komoly hiányosságokat tárt fel a menedékjogi eljárásokkal kapcsolatban.
A vizsgálat kiszivárgott eredményeit a konzervatív Die Welt című lap hozta nyilvánosságra – írja az Index.hu.
Kiderült, hogy sok menekült eljárási hibák, avagy a tények nem elég alapos feltárása után kapta meg Németországtól a védelmet. Sokan hamis személyazonossággal, magukat szíriai vagy iraki menekülteknek kiadva kaptak védelmet, holott más országokból, például Törökországból jöttek. A felülvizsgálati eljárások is hiányosak, a vizsgálat szerint ez bűnözői szervezetek kialakulásával fenyeget Németországban.
A kilencvenes években volt már ilyen: ál-libanoni klánok alakultak ki, a később azonosított bűnözőket – akik valójában törökök – a mai napig nem sikerült visszatoloncolni Törökországba.
A menedékjogi eljárás vége után három évvel felül kell vizsgálni a kérelmeket, hogy megállapítsák, szüksége van-e még a német állam védelmére az illetőnek. Ezek a vizsgálatok vagy nem történnek meg, vagy érdemi vizsgálat nélkül úgy döntenek, hogy maradhat a menekült. Alig néhány száz esetben vonták meg a menedékjogot eddig úgy, hogy nem is minden kérelmet vizsgáltak felül.
Ráadásul a lap információi szerint iraki menekültek rendszeresen járnak haza Irakba szabadságra vagy rokonlátogatásra, mégsem vonják vissza a menekültstátuszukat, pedig ezekből a nyaralásokból az derül ki, hogy nincs valós fenyegetés számukra a szülőhazájukban.
Forrás: Blikk