Az orvosok nem kommentálták a korábbi orosz kém kezelésére vonatkozó információkat és a kérdésekre sem válaszoltak.

Szkripal és lánya jól vannak.

Szergej Szkripalt két hónapnyi ápolás után kiengedték a kórházból, miután súlyos mérgezés áldozata lett Salisburyben. Az orosz exkémet és lányát a körzeti kórházban ápolták. Szkripal lányát, Júliát már korábban kiengedték – írja az Independent.

A korábbi magas beosztású orosz kém és lánygyermeke hetekig kritikus állapotban volt, akadt olyan időszak, amikor az orvosok már lemondtak róluk. Olyan sajtóhírek is megjelentek, amelyek szerint súlyos agykárosodást szenvedtek mindketten. Az elmúlt hónap során azonban jelentősen javult az állapotuk.

Szergej Viktorovics Szkripal ezredes orosz kettős ügynök volt Nagy-Britanniában a ’90-es években és a 2000-es évek elején. 2004-ben letartóztatta az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) és 13 évet kapott hazaárulásért, mivel átállt a britekhez. Egyes értesülések szerint 300 orosz kémet leplezett le. 2010-ben telepedett le Nagy-Britanniában, miután egy fogolycsere következtében kiszabadult. 2018. március 4-én Szkripalt és lányát valaki – a legelterjedtebb feltételezés szerint az orosz titkosszolgálat – megmérgezte a novicsok nevű idegméreggel.
Szergej Szkripal

A kórház közleményben jelezte, hogy a betegek állapotáról részletes felvilágosítást nem adhat, ám a kezelésről általánosságban azt írták, hogy idegméreggel mérgezték meg őket és az állapotuk stabilizálásához arra volt szükség, hogy életben tartsák a testüket, amíg újra nem termelődnek a létfontosságú enzimek.

Eközben a rendőrség tovább nyomoz az ügyben, amelyet hatósági személyek Nagy-Britannia egyik legbonyolultabb ügyeként emlegetnek.

A brit és nemzetközi szakértők véleményére hivatkozva a nemzetközi lapok szerint a legvalószínűbb, hogy a Szkripal családot az 1970-es és 1980-as években, a Szovjetunióban kifejlesztett novicsok nevű idegméreggel próbálták megölni. A britek az oroszokat gyanítják a támadás hátterében. A mérgezés és az amiatt kirobbant botrány hatására a legtöbb európai ország, köztük Magyarország is orosz diplomatákat tiltott ki területéről.

Oroszország következetesen tagadta, hogy a merényletet ők kísérelték meg, amely az első idegméreggel történt támadás volt a második világháború befejeződése óta Európában.

Forrás: 888.hu

Képek: Blikk, Hvg, 444