Lőfegyvert sem használnak, mégis jelentősen visszaszorították az illegális vadászatot.
Elsősorban nőkből álló különítmény harcol évek óta az orvvadászokkal Dél-Afrikában. A Fekete Mamba nevű egység tagjait az emberek hősként tisztelik.
Nem is csoda: ezek a bátor nők lőfegyverek nélkül állnak a gyakran a legmodernebb technikával és a legújabb fegyverekkel felszerelt illegális vadászokkal szemben, akik sokszor helikopterekről lövik ki az egyre fogyó, védett állatokat.
„Célom a természet védelme, és az, hogy biztosítsam a gyermekeim és a jövő generációi számára, hogy a való életben is láthassanak orrszarvút és más vadállatokat, ne csak képeken”
– mondja a 33 éves Collet Ngobeni, a csapat tagja.
A nőkből álló csoportot, a Fekete Mambákat Craig Spencer, a Krüger parkhoz tartozó Nyugat-Olifants régió ökológusa és a Balule természetvédelmi magánpark főgondnoka alapította.
Talán kevesen tudják, de Afrikában él a Föld orrszarvú-állományának körülbelül 80 százaléka, és
2017-ben 1028 állatot gyilkoltak le az orvvadászok.
A Fekete Mamba tagjai úgy vélik, golyó helyett mással kell harcolniuk, és a céljuk nem az, hogy megöljék az orvvadászokat, hanem az, hogy megvédjék az állatokat. Az idejük – 8 órás „műszak a rekkenő hőségben” nagy részét kint töltik, terepen, figyelnek, keresik az orvvadászok táborainak nyomait, felszedik a csapdákat stb., és adóvevőn szólnak egymásnak, ha illegális vadászokkal találkoznak.
A nők elsajátították a különféle önvédelmi technikákat, hogy képesek legyenek megvédeni magukat, és tanultak elsősegélynyújtást is. Éjszaka autóval járnak, nappal gyalog.
Az orvvadászok egyébként nem csak a rinocéroszokat pusztítják, hanem többek közt az oroszlánokat, az elefántokat és a bivalyokat is. És a Fekete Mamba tagjainak nem csupán velük kell megküzdeniük: az is kihívás elé állítja őket, amikor vadállattal kerülnek szembe a vadonban. De Collet Ngobeni azt mondja, ennek ellenére szereti a munkáját, mert a természetben lehet és megfigyelheti az állatokat.
A különítmény feladatának tekinti a lakosság felvilágosítását is, és külön projektet indítottak a gyerekek tájékoztatásához is. A Black Mamba Bush Babie programban 12-15 éves tinik vesznek részt, az aktivista csoport tagjai megtanítják nekik az állatok viselkedését, és arra is megtanítják őket, hogyan lehet védelmezni az állatokat. Iskolai szünetben elviszik őket túrára a vadonba, hogy láthassák azokat az állatokat, amelyekről az órákon tanulnak.
A Fekete Mamba tagjai közül többen is édesanyák és kenyérkeresők a családban. Tevékenységük azért is fontos a közösségük számára, mert a férfiak uralta közegben példát mutatnak és mintát adnak a lányok számára. Afrikában ugyanis sok helyen elvárják, hogy a nők maradjanak otthon, és elégedjenek meg a hagyományos szereppel.
A csapat egyik tagja, a 25 éves Leithah Mkhabela szerint ők viszont olyanok, mint a dzsungel királynői, és ez a fajta munka erősebbé teszi őket.
A lány azt is elmesélte hogy először kinevették őket a férfiak. De az eredményeik – az illegális vadászatot jelentős mértékben visszaszorították – a „hitetleneket” is meggyőzték.
Ezek nők most azt szeretnék, hogy minél többen lehessenek.
Forrás: The Guardian, CN Traveler, NatGeo