A munka ünnepe (korábban a munkások ünnepe) a nemzetközi munkásmozgalmak által kiharcolt önnepnap, a legtöbb országban hivatalos állami szabadnap, amely a munkások által elért gazdasági- és szociális vívmányokról hivatott megemlékezni. A legtöbb országban május elsején, az Amerikai Egyesült Államokban és Kanadában viszont szeptember első hétfőjén ünneplik.
Május 1-je hasonló tartalommal katolikus egyházi ünnep is, munkás Szent József, a munkások védőszentje (Jézus nevelőapja) tiszteletére. XII. Piusz pápa 1955-ben egy újonnan kreált ünneppel: a május elsejét „József, a munkás” ünneppé emelte.
Az ugyanerre a napra eső ősi európai pogány ünnepek, mint például a beltane, vagy a hagyományok, mint a májusfa állítása, más eredetűek és tartalmúak.
Előzményei egészen a brit ipari forradalomig nyúlnak vissza, amikor is egy gyártulajdonos, Robert Owen 1817-ben megfogalmazta és közzétette a munkások követelését, benne többek között az addig 10-16 órás munkaidő nyolc órára csökkentését, a hangzatos „nyolc óra munka, nyolc óra rekreáció, nyolc óra pihenés” (Eight hours labour, Eight hours recreation, Eight hours rest) szlogennel.
A követelés érvényre juttatása végett több kisebb tüntetést, illetve sztrájkot is tartottak, azonban a mozgalom hamar kifulladt, mert törvényi szabályozás híján ezeket az alkalmazottakat hamar elbocsátották és más gyárak sem voltak hajlandóak felvenni őket. Habár 1847-ben a nők és gyerekek munkaidejét 10 órában maximálták Nagy-Britanniában és gyarmatain, egészen 1856. április 21-éig a kérdésben nem történt előrelépés. Ezen a napon léptek sztrájkba az ausztráliai Melbourne városában a kőművesek és építőmunkások, hogy a Melbourne-i Egyetemtől az ausztrál Parlamentig menetelve követeljék a 8 órás munkaidő bevezetését a kontinensen. Akciójuk sikerrel zárult, még csak a fizetésük sem lett kevesebb a rövidebb munkaidő ellenére, így egyben a világon első alkalommal sikerült egy szervezett munkáscsoportnak (későbbi nevén szakszervezetnek) bármiféle sikert is elérni retorziók nélkül. Ez a siker is nagyban inspirálta a munka ünnepének ötletét, illetve a majálisok megszületését.
1886. május 1-jén a chicagói munkás szakszervezetek sztrájkot szerveztek a nyolc órás munkaidő bevezetéséért. A többnapos tüntetés-sorozaton és a sztrájkokban 350 ezer munkás vett részt. Az esemény negyedik napján, azaz május 4-én a helyi anarchista vezetők a Haymarket Square-re tiltakozó nagygyűlést hívtak össze, ekkor azonban a tüntető munkások közé vegyült anarchisták egy bombát dobtak[4] a kivezényelt rendőrök közé, akik viszonzásul azonnal tüzet nyitottak. Több tucat sebesült maradt a helyszínen, akik félve a letartóztatástól nem mentek kórházba.
A történelemben haymarketi zavargás (Haymarket riot, Haymarket Massacre in Chicago) néven bevonult esemény során összesen 11 ember (7 rendőr és 4 tüntető) vesztette életét, a későbbi perek során pedig nyolc szocialista-anarchistát állítottak bíróság elé Mathias J. Degan rendőr meggyilkolásának vádjával. Louis Lingg, August Spies, Albert Parsons, Adolph Fischer és George Engelhalálos ítéletet kapott, míg másik két társuk, azaz Michael Schwab és Samuel Fielden életfogytiglani illetve Oscar Neeble 15 éves börtönbüntetést kaptak. Utóbbi három kormányzói kegyelem útján 1893-ban kiszabadult.
1889. július 14-én Párizsban megalakult a II. Internacionálé (1889–1916 között működött, a munkásság szervezeteinek nemzetközi egyesülése volt), melyen úgy határoztak, hogy a három évvel korábbi chicagói tüntetés kezdetének negyedik évfordulóján, 1890. május 1-jén a szakszervezetek és egyéb munkásszerveződések együtt vonuljanak fel országszerte a nyolc órás munkaidő bevezetéséért, ahol az még nem történt meg, illetve a nemzetközi szolidaritás kifejezéséért
A tüntetések az Egyesült Államokban olyan jól sikerültek, hogy a II. kongresszuson, 1891-ben május elsejét hivatalosan is a „munkásosztály nemzetközi összefogásának harcos ünnepévé” nyilvánították. (Szintén ez az internacionálé deklarálta 1910-ben a VIII. kongresszusán a nők választójogának elérése céljából, szolidaritásból március 8-át nemzetközi nőnappá).
1904-ben az amszterdami kongresszuson ismét egy felhívást adtak ki, miszerint „Minden ország összes szociáldemokrata pártja, és hasonló kötődésű bármilyen szervezete nagy erőkkel demonstráljon május elsején a nyolc órás munkaidő bevezetéséért, a proletariátus osztályszükségleteiért és az egyetemes békéért” Mivel a legkézenfekvőbbnek erre a sztrájk ígérkezett, elfogadtak és kihirdettek egy felszólítást is, melyben kijelentették, hogy „a Föld összes országában kötelező minden munkás-proletár szervezetnek május elsején felfüggeszteni a munkát mindenhol, ahol az a munkások testi épségének veszélyeztetése nélkül csak lehetséges”
Nemzeti ünneppé válása
A nemzetközi szocialista és munkásmozgalmak térnyerésével és növekedésével együtt bővültek a munkások jogai és lehetőségei is, mely során a hagyományos munkásünnep a 20. század folyamán lassan nemzeti ünneppé nőtte ki magát.
Ezzel párhuzamosan politikai megfontolásból az eredetileg a „munkások ünnepének” hívott napot a „munka ünnepévé” változtatták a szocialista blokkban. Az elnevezés a diktatúrák bukása után is megmaradt a volt szocialista országokban.
Munkás Szent József
1955-ben a római katolikus egyház is csatlakozott a világ dolgozóihoz, amikor XII. Piusz pápa május 1-jét Munkás Szent Józsefemléknapjává nyilvánította, és így május 1. katolikus ünnep is lett. Korábban a szent tiszteletének hónapja általában március volt, Magyarországon is. Munkás Szent József az ácsok, asztalosok, erdészek, famunkások, favágók, bognárok, koporsókészítők, kádárok, tímárok védőszentje.
Programok ma:
Május elsején az ünnepi hagyományok egy része történelmi eredetű, mert május első napja a munka ünnepe, a munkások szolidaritási napja. Május első napjának megünneplése és a májusfa állítás nem a munka ünnepéhez kötődik, régebbi keletű.
A Városligeti Majális Kicsiket és Nagyokat egyaránt vár április 28 és május 1 között Budapest szívében. A IV. Városligeti Majális felhőtlen szórakozást kínál az egész családnak! A kicsiket egész délelőtt gyermekprogramokkal kötjük le, a felnőttek találkozhatnak a legismertebb és legelismertebb sztárokkal. Idén is a legfinomabb falatok, italok, a legszínesebb vidámpark várja a látogatókat. A rendezvényre a belépés természetesen ingyenes!
KAPCSOLATFELVÉTEL, ELÉRHETŐSÉGEK
Formula–1-es versenygépek, rali- és túraautók, versenymotorok és versenykamionok Budapest szívében. Ez a Nagy Futam, amelyet immár hagyományosan minden évben május 1-jén tartanak meg, s amely jó alkalom arra, hogy a nézők testközelből megismerhessék a technikai sportokat. Az idén is tiszteletét teszi nálunk egy aktív F1-es pilóta – Max Verstappen – ő emeli az esemény fényét, amelyet ezúttal is Budapest belvárosában tartanak meg. A program délután a Duna fölött folytatódik egy látványos légi bemutatóval az Erzsébet híd és az Országház között.
KAPCSOLATFELVÉTEL, ELÉRHETŐSÉGEK
Motorsport bemutató (Erzsébet tér – Károly körút – Astoria – Ferenciek tere)
10:00 10:30 Pilóták felvonulása, Chase Carey és Gerhard Berger pályabejárás
10:30 10:40 DTM – Rene Rast és Timo Glock
10:40 10:55 Aston Martin RedBull Racing – Max Verstappen
11:00 11:35 Autocross, rallycross, tereprally, rally, és kamion versenyzők bemutatkozása
11:35 11:45 Oldtimer bemutató a Hungaroring Classic szervezésében
11:45 12:15 Formula Renault 3.5, NASCAR és WTCR bemutató – Roy Nissany, Baumgartner Zsolt, M1RA és a Zengő Motorsport versenyzői
12:15 12:30 Max Verstappen bemutatkozó köre
12:30 12:40 DTM – Rene Rast és Timo Glock
12:40 12:55 Aston Martin RedBull Racing – Max Verstappen
Légi bemutató (A Duna felett, az Erzsébet híd és Országház között)
14:00 14:15 Besenyei Péter műrepülés
14:15 14:27 Flying Bulls BO-105
14:27 14:47 Flying Bulls (Alpha Jet, stb.)
14:47 15:02 Czech Flying Bulls
15:02 15:12 MI2 helikopter – Imreh Lajos
15:12 15:27 Goldtimer formáció (Kánya, Gerle, PO-2, LI-2)
15:27 15:35 WizzAir
15:35 15:45 Illés Tamás műrepülés
További programok ma Budapesten:
Csokoládé Múzeumi praliné túra
Közös sétát teszünk csokoládék terén, ahol századfordulós csokoládéboltok kirakatait tekinthetik meg a látogatók, illetve csokoládéval kapcsolatos történeteket hallgathatnak meg, csokoládékóstolóval
Esti hajós városnézés koktél kíséretével a Dunán/Cocktail&Cruise
Csodálja meg Budapest panorámáját a Dunáról naplementekor, egy hűsítő koktéllal a kezében! A jegyár tartalmaz 2 alkoholos, vagy alkoholmentes koktélt. A hajón csokoládé, mogyoró és tortilla chips kapható.
Tavaszköszöntő az egész országban – majálisok, retró majális, tájházak napja, családi majális, május 1-e programok! Ma minden a majálisról szól! Menj a főtérre, Kossuth-térre, Dózsa-térre, a lakhelyed központjába, és élvezd május 1-ét!
Forrás: Wikipedia, Hirmagazin.eu, programturizmus, F1, tommyautosport, formula,
Képek: martos, revolt, ritkanlathato, Hirmagazin.eu