Január végéig meghosszabbítják a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) Arany János-emlékkiállításának nyitva tartását. A kiállításról az InfoRádiónak Prőhle Gergely, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója beszélt.
A formabontó tárlat kialakításakor a hagyományosabb, kronologikus vonal mellett egy másik, interaktív elemekben bővelkedő, az Arany-életmű legfontosabb figuráit ellentétpárokba állító rendezőelv is érvényesült.
Az Önarckép álarcokban című kiállítást már több mint húszezren látták, ami nagy siker – hangsúlyozta Prőhle Gergely, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója az InfoRádiónak. A siker egyik forrása az lehet, tette hozzá, hogy nem hagyományos emlékkiállításról van szó. „Nyomon tudjuk követni az életrajz különböző elemeit, ugyanakkor a művek mentén, egyfajta ellentétpárokba állítva ismerjük meg Arany János életművét”.
A tárlat bővelkedik interaktív elemekben, játékokban, ezáltal az ifjabb generációt is nagyon intenzíven meg tudja szólítani.
„Központi helyet foglal el a Toldi, ami a legnépszerűbb Arany János mű, ugyanakkor a walesi bárdok kapcsán felmerülnek a politikai dilemmák, felmerül a költő személyes sorsának fordulata is, mikor a kiegyezés kapcsán Ferenc József rendszerével meg kellett barátkoznia. A művek mentén tudjuk igazán megvilágítani Arany János személyiségét”
– hangsúlyozta Prőhle Gergely.
Rávilágított arra is, hogy Arany János közel 60 ezres szókincse rendkívüli még nemzetközi összehasonlításban is. Ezen gyakran meglepődnek külföldi látogatók is, nekünk pedig, akik minden nap használjuk a magyar nyelvet, ez fantasztikus forrása a szókincsfejlesztésnek és a rácsodálkozásnak. A kiállítás tehát annak is tered enged, hogy játékos formában ismerjük meg azokat a szavakat, amiket nem használunk minden nap – mondta.
Szatelit-tárlatok
Prőhle Gergely kitért arra is, hogy a nagy Arany-kiállítás mellé más tárlatokat is helyeztek. Nemrég nyílt meg az Országh, város, híres ember című tárlat, ami Országh Antal fényképészről szól. Ő készítette az Arany-családról készített, és a nagyközönség számára most először látható fényképet. Bepillanthatunk abba a fotogfárus-műhelybe is, amely a modernizálódó Magyarországot és annak fontos személyiségeit örökítette meg.
„Május 24-én nyílik A képmutogató című kiállítás, ami Arany János spiritizmushoz fűződő kapcsolatát fogja a központba helyezni. Ősszel pedig Arany János a bábszínpadon címmel fogunk tárlatot nyitni.
Ezek az 1930-as évekből származó marionettbábuk jól mutatják, hogy Arany János életművének milyen óriási hatása volt a 20. századi színháztörténetre is” – summázta a PIM főigazgatója.
Forrás: infostart.hu