Eszterházy Károly – a Liceum névadója – 1762. június 29-én érkezett Egerbe, s haláláig töltötte be az egri egyházmegye püspöki és Heves vármegye főispáni tisztét. Közel négy évtizedes működése alatt jelentősen hozzájárult Eger város építészeti, szellemi, művelődési arculatának kialakításához. A nagy műveltségű, koncepciózus, önmagához és másokhoz szigorú és következetes főpap biztos kézzel tartotta rendben a hatalmas egyházmegyét. Működése alatt épült ki Eger igazi székvárossá, s nyerte el mai szerkezetét és barokk városképét.

Múlhatatlan érdemei vannak Eszterházy Károlynak az oktatás területén is. Ebbéli tevékenységének csúcsát az egri négyfakultásos egyetem épületének megépítése jelenti. Nagyszabású terve – hogy a várost az ország keleti felének szellemi központjává tegye – azonban nem sikerült, az uralkodó nem engedélyezte az egyetem működését. A mű mégis elkészült, és 1774 óta az oktatást szolgálja: a bölcseleti, a jogi és a teológiai intézet növendékei és tanárai ugyanis ekkor vették birtokukba a már elkészült épületrészeket.

Az ország egyik legrégibb felsőoktatási intézményének épülete a XVIII. század közepétől 1793-ig készült a város közepén, a székesegyházzal szemben. A későbarokk rövid életű copf stílusában épült líceumon jól nyomon követhető a hosszú építkezés alatt végbement ízlésváltozás. Az épület tömege, a kiugró középrészek, az oldalrizalitok a barokk, az oldalhomlokzatok már a rokokó, az ablakok babérkoszorúi pedig a copf jegyeit mutatják. A klasszicizmust előlegezi az épület egyenletes ritmusa, a szabályosság, a szimmetria.

A négyzet alakú udvart körülzáró, szimmetrikus épületszárnyak hossza 85, magassága 21 méter. Az első emeleten három nagyméretű, két emelet magasságú, lenyűgöző termet építettek. A főhomlokzat nyugati szárnyán találjuk a néző dísztermet, a déli fronton kapott helyet a díszes kivitelű könyvtár, az északi oldal nagytermében a régi intézeti kápolna működött, most egy konferenciaterem kialakítása folyik benne. Az épület hátsó, keleti traktusa fölött emelkedik az 53 méter magas csillagászati torony.

A csillagdával szemben található a nemrégiben kialakított Somos Lajos Líceumtörténeti Pedagógiai Múzeum, melyben bemutatásra kerülnek mindazon felsőoktatási tevékenységek, melyek a Líceum épületében működtek. A rendezők itt állítanak emléket a múzeum névadójának, a kiemelkedő tudósnak és pedagógusnak.

Cím: Eger Eszterházy tér 1.
Tel: +36 (36) 520-400
E-mail: [email protected]
Web: www.ektf.hu