A hormonális egyensúly egy alapvető tényező, amely segít fenntartani egészségünket és teljesítményünket. Az endokrin rendszerhez számos mirigy tartozik, amelyek összedolgoznak és különféle hormonokat választanak ki a vérünkbe. Ha a működésükkel probléma adódik, az komoly következményeket von maga után.
Mindannyian tudjuk, hogy a szexhormonok és a pajzsmirigy hormonok termelésében bekövetkező változások nagy károkat okozhatnak. Azonban a vese tetején csücsül egy kisebb szerv, a mellékvese, aki nem szokott ekkora figyelmet kapni, pedig ő termeli a stresszhormonként emlegetett kortizolt. Ez a vegyület nagy szerepet játszik a vérnyomás fenntartásában, az immunrendszer gyulladásos aktivitásának csökkentésében és az inzulinhatások szabályozásában.
Ha a szervezetben hosszú ideig túlzottan magas a kortizolszint, azt hiperkortizolizmusnak vagy Cushin-szindrómának nevezzük, amely általában a 20-50 év közötti embereket érinti, akik a következő tüneteket tapasztalják.
#1 Elhízás
Jellemzően a felsőtesten jelentkező elhízás hívhatja fel a figyelmet a hormonális rendellenességre. A zsírlerakódás bekövetkezhet a nyakon, vállon, arcon (holdvilág arc). Néha a zsírlerakódás felhalmozódhat a tarkó tájékon a vállak között egy puklit képezve.
#2 Vékony bőr
A bőr elvékonyodik, sérülékennyé válik, lassan gyógyul és gyakran sebesedik.
#3 Striák
Rózsaszín és lila striák jelennek meg a hason, mellen/mellkason, a karokon és a fenéken is.
# 4 Túlzott szőrnövekedés
A nők esetében hangsúlyosabb, amikor a túlzott kortizol termelés hatására gyakran erős szőrök jelennek meg az arcon, állon, mellkason vagy hason. Ezt orvosi szaknyelven hirsutizmusnak hívják.
#5 Rendszertelen menstruáció
A hormonális zavar befolyásolja a menstruációs ciklust is, így az szabálytalan válhat, esetleg ki is maradhat.
#6 Alacsony libidó a férfiaknál
Nem ritka, hogy a Cushing-szindrómás férfiak elvesztik a szexuális vágyukat és merevedési zavarokkal küzdenek.
#7 Izomgyengeség
A túl magas koritzolszint felelős lehet a súlyos kimerültségért és az izomgyengeségért.
#8 Levertség
Az ilyen egészségügyi problémával küzdők rendkívül ingerlékenyek lehetnek, szorongásra és depresszióra is hajlamosak. Nehezükre eshet koncentrálni vagy kontrollálni az érzelmeiket.
Az esetek többségében a Cushing-szindróma a glükokortikoid gyógyszerek, például prednizon alkalmazása miatt alakul ki. Ezeket a szteroid hormonokat írhatják fel rheumatoid arthritis, asztma és számos más gyulladásos rendellenesség kezelésére.
Lehetséges az is, hogy a szervezet maga kezd el túlzottan kortizolt termelni. Az agyalapi mirigy jóindulatú daganata is stimulálhatja a mellékvesét a megnövekedett kortizol termelésre.
Forrás: tudasfaja.com