Debrecen, Budapest, Nyíregyháza. Magyarországon ez a három város kiemelten szerepel a nemzetközi közlekedési adatszolgáltató, az Inrix 2017-es dugó rangsorában. A közlekedési adatokat elemző nemzetközi cég szerint a Debrecenben lakók 25 órát töltenek dugóban ülve egy év alatt. Őket szorosan követik a fővárosiak 24 órával, majd a nyíregyháziak 21 órával.

Jelentősen megnőtt Debrecenben a gépjárműállomány (50 ezerről 90 ezerre) húsz éve alatt, és meg is változtak a közlekedési szokások, ez pedig ugrásszerűen megnövelte a dugók számát, a városban éppen ezért az elmúlt években jelentős forgalmi fejlesztések történtek, mégpedig a tömegközlekedők érdekében.

Kép: digitalhungary

Ahogy az a Kossuth Rádió Napközben című műsorában elhangzott, a forgalom egyirányúsítása a belvárosban, valamint a buszsávok kialakítása a busszal utazók számára lerövidítette az utazás idejét. Persze, ami egyiknek öröm, az a másiknak üröm, a rádióban megszólaló debreceni lakosok szerint vannak utcák, amelyek szinte járhatatlanok, sőt, olyan helyeken is kialakult dugó, ahol eddig nem volt.

Még tart a finomhangolás március végéig, kelet–nyugati irányban a Piac utcán szükséges volt a változtatás, mert Debrecen kinőtte az utakat – ezt már Barcsa Lajos, a város gazdasági és pénzügyekért felelős alpolgármestere mondta el a Kossuth Rádió műsorában, aki szerint a mostani zöld hullámmal már jóval nagyobb kapacitású forgalmat bír el a belváros. Sikeres volt a fejlesztés – összegzett a városvezető –, a déli városrészben javultak leginkább a város elhagyásának forgalmi feltételei, viszont máshol az lehet az akadálya a javulásnak, hogy sok kivezető úton egyeztetni kell a közútkezelővel.

Balázs Mór-terv az élhető nagyvárosokért és a smart városok

Több autóra lehet számítani a jövőben, leginkább a családoknál, ez azonban azt is jelentheti, hogy egy autót kevesebbet használnak majd – mondta Szálka Miklós közlekedési szakértő. A Balázs Mór fejlesztési terv kapcsán a szakértő elmondta,  a terv célja, hogy a közösségi közlekedés aránya 2030-ra elérje az 50 százalékot a budapesti agglomerációs közlekedésben, ennek viszont nagy akadálya, hogy jelenleg egyetlenegy metróvonal sem ér el az agglomerációig.

Nagy Marcell, a navigációs Waze applikáció magyarországi képviselője a műsorban elmondta: a városi és országos úthálózatot üzemeltetők partnerei az applikációnak, és hozzáférhetnek – természetesen anonim módon – az applikáció által rögzített adatokhoz, így ahhoz is, hogy mekkora torlódásra lehet számítani például. Ezt a hozzáférést Szálka Miklós a felhasználó szempontjából nagyon jónak ítéli meg.

kép: Euromenedzser

Megemlítette: Nyugat-Európában már alkalmazzák az úgynevezett dinamikus sávmenedzsmentet, ami azt jelenti, hogy reggeli csúcsidőben például több sávot jelölnek ki a városba irányuló forgalomhoz, míg kifelé kevesebbet, vagy azt is jelentheti, hogyha valaki nagyobb távolságra megy, akkor csak a belső sávot használhatja – utóbbi megoldást Madridban alkalmazzák az elmondása szerint. Van olyan rendszer is, hogy egy forgalmi sávban csak azok haladhatnak, akik maguk mellett még két személyt visznek. Régóta nem fejlesztett úthálózatokon a fejlesztést akár a jelzőlámpák forgalomtól függő működése is jelentheti, ez is nagy segítség lehet – fogalmazta meg.

Kijelentette: a Waze mint applikációból érkező felhasználói visszajelzések pedig segíthetik az intelligens város működtetését, ami egyébként a jelzőlámpák autonóm működtetésével már tetten érhető Magyarországon is, viszont szerinte még mindig nem elegendő. A smart city koncepció kidolgozásának következő lépése lehetne szerinte az időalapú, elektronikus közösségi közlekedési tarifarendszer. Szálka Miklós szerint az is megoldás lehet a későbbiekben, hogy a telekocsi mintájára létrejön egy teleteherrendszer, amiben a teherszállítást oldanák meg közösségi alapon, de a tömegközlekedési szövetségek kialakítása is jó irányban történő előrelépés lenne.

Forrás: MTI

ElőzőA legjobb magyar filmeket és filmeseket díjazták
KövetkezőIráni migrációs hullám indulhat Szerbiából
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza