Zsurzs Éva rendező hihetetlen profizmussal nyúlt a magyar irodalom klasszikusaihoz. Nem történt ez másként 1976-ban sem a Mikszáth Kálmán: Beszterce ostroma című regényéből készült négyrészes filmsorozat esetében sem. Zsurzs nem tért el a jól bevált recepttől, ezúttal is olyan emberekkel vette körül magát, akik szakértelmében maximálisan megbízott, a világítótól kezdve a színészekig.

Apolka szerepét a friss diplomás Hűvösvölgyi Ildikóra bízta, míg Pongrácz István bőrébe a kor egyik legnagyobb színművészét, Bessenyei Ferencet bújtatta, de a stáblista rajtuk kívül is pazar volt: Körmendi János, Zenthe Ferenc, Inke László, Láng József, Rátonyi Róbert és Lukács Sándor gondoskodott arról, hogy a papírra vetett gondolatok a filmvásznon életre keljenek.

A kisebb szerepekben is olyan színészek játszottak, mint Zenthe Ferenc és Csűrös Karola

– 1976 volt a csúcspont az életemben. Akkor szerződtem a Madách Színházba, forgattuk a sorozatot, és abban az évben mentem férjhez is – kezdi az emlékezést Hűvösvölgyi Ildikó. – A legtöbb jelenetet Kőszegen rögzítettük, de jártunk a szlovákiai Krasznahorka várában is. Oda nem mehettünk be, így csak külső felvételeket készíthettünk. Rengeteg időt töltöttem a sminkszobában, számos haj- és ruhakölteményt viseltem, mire elkészültem a jelenetekhez, és amikor végeztünk azokkal, már olyan fáradt voltam, hogy örültem, hogy lefeküdhettem aludni. Az esti bulikból ezért én kimaradtam. Nagyon kiváltságos hely­zetben voltam, mivel alig voltak női szerepek, dédelgettek, vigyáztak rám a kollégák.

Hűvösvölgyi Ildikó pályafutása legszebb évének tartja 1976-ot, amikor Lukács Sándorral együtt játszott a Mikszáth Kálmán regényből készült tévésorozatban

Az ifjú Miroszlávot Lukács Sán­dor alakította. A színész szintén jó szívvel emlékszik a forgatásokra. Amikor múltidézésre kértük, azonnal az alábbi két sztori jutott az eszébe.

– A legkedvesebb emlékem az, amikor Inke Laci születésnapját ünnepelte a stáb. Meghívott minket egy kellemes étterembe, sokat beszélgettünk, Bessenyei Feri pedig hajna­lig énekelt. Sosem felejtem el.

A másik történet egy jelenet rögzítéséhez kapcsolódik.

– Ungváry Lacival egy szőlőben forgattunk. Hosszas beállítás után elindultunk egymás felé, találkoznunk kellett volna, de ő eltévedt a szőlőben. Végül turistajelekkel jelölték ki neki az útvonalat, hogy sikerüljön a találkapontra érnie – mesélte Lukács.

PONGRÁCZ GRÓF, A MAGYAR DON QUIJOTE

Pongrácz István gróf háborúzik Forget őrnaggyal. A háború szünetében bált rendeznek, de szükség van várúrnőre is. A gazdag gróf ezért egy cirkusztól megvásárolja Estellát. A történet másik szálán az árva Apolka története rajzolódik ki, aki nagybátyjai között ingázik. A gróf börtönbe csukatja az ifjú Behenczyt, de Estella megszökteti, és Besztercebányára menekülnek. A gróf Estellát akarja, Apolka pedig a megtalált szerelméért küzd, miközben a város hadba borul…

Bessenyei Ferenc (Pongrácz gróf) és Ungváry László (Behenczy)

Forrás és képek: borsonline.hu