A temetőkert, a ravatalozók és a krematórium Borsos József városi építész tervei szerint 1932-ben épült magyaros szecessziós stílusban.

Az épület anyaga, a nagy szilárdságú debreceni klinkertégla nemcsak időtálló, hanem sajátosan komor színével különös művészi szerepet is betölt. Ugyanez mondható el a sejtelmes hangulatot árasztó tetőzet lilás színhatású cserepeiről is. Az épület díszítéseként a nagyszentmiklósi kincs darabjai visszatérő motívumként jelennek meg – az épület timpanonját az ivócsanak ékesíti.
A köztemető főbejáratánál Némethy László háromalakos Krisztus-szobra látható (1931), amely a gyászt, az együttérzést és a feltámadást egyszerre sugallja. A krematórium előtti medence végében Nagy Sándor János Halat szorító fiú szobra áll, amely tulajdonképpen kútszobor, csobogó.

Az épület maga gazdagon díszített műalkotásokkal. Az árkádok alatt Toroczkai Oszvald két pozitív és negatív sgraffittója látható. A téglafalba visszakapart műalkotásnál csak két színt – a téglavöröset és a homokszínt – használhatott, s így komor, visszafogott remekmű jött létre. A terembe lépőt Kovács János freskóival díszített három fal fogadja. A II. számú ravatalazóban Haranghy Jenő műveivel találkozhatunk: a secco Attila temetését ábrázolja, lendületesen komponálva, biztos vonalvezetéssel elkészítve. A ravatalozó előtt, egyszerű sírkő alatt nyugszik Borsos József, a krematórium tervezője.

A köztemetőben a magyar síremlékművészet kiemelkedő darabjaival találkozhatunk, melyek közül több neves művész alkotása. Fazekas Mihály egyszerű oszlopát Tóth András tervezte, a bejárattól jobbra találjuk a gyönyörű Sesztina-síremléket, amely derékba tört tölgy mellett gyászoló nőalakot ábrázol. A síremlék Somogyi Sándor alkotása. Művészileg magas értékű Rácz Lajos Medgyessy Ferenc által készített síremléke, amely a magyar szorgalomnak, kitartásnak, s biblikus hitnek állít emléket.

A város 1928-ban jelölte ki a Nagyerdőn a mai köztemető helyét, miután sorra megszűntek a belvároshoz közeli sírkertek. A ravatalozó és az alagsorban kialakított halotthamvasztó 1932-re készült el.

Szabadon látogatható.

GPS koordináták: 47.5299 / 21.6392
Cím: DebrecenBenczúr Gyula u.
Tel: +36 (52) 412-250
E-mail: [email protected]
Web: www.debrecen.hu