Egy orosz fotós bemerészkedett a több mint harminc évvel ezelőtt kitelepített zóna területére. Az ott készült infravörös fotók minden eddiginél ijesztőbb arcát mutatják meg a szellemvárosnak.

Pripjatyban több mint harminc éve megállt az élet (Fotó: Gleb Garanich/Reuters)

Titkolni próbálták a robbanást

Lassan harminckét éve annak, hogy a csernobili atomerőmű négyes reaktora azon a végzetes áprilisi éjszakán felrobbant, és így bekövetkezett minden idők legsúlyosabb atomreaktor-balesete. A robbanás mintegy négyezer ember halálát okozta, és legalább kétszázezer embert kellett a legnagyobb titokban kitelepíteni a környékről.

The Bucket (machine part) that was used to clean the roof of the failed reactor after the fallout, Chernobyl Exclusion Zone.

A hatóságok mindent megtettek 1986 áprilisának végén, hogy a robbanás híre ne jusson ki a Szovjetunió határain túlra, de a sugárzásmérő berendezéseket nem tudták becsapni,  és a skandináv térség felé haladó nukleáris felhőket sem megállítani.

A trolleybus in one of Chernobyl’s scrapyards.

A széljárás is kedvezőtlenül alakult abban az időszakban. Így a sugárzó anyagokat szállító felhők körbejárták szinte az egész világot.

The monumental trail with names of the evacuated villages on either side.

Mintavárosból szellemváros

Az erőmű közvetlen közelében elterülő Pripjaty a Szovjetunió egyik mintavárosa volt. 1970-ben építették az atomerőmű dolgozói számára. A város lakóinak a száma a robbanáskor már elérte az 50 ezres lélekszámot is.

Pripyat Sports hall, Chernobyl Exclusion Zone

A hatóságok a fejetlenségben több ponton is veszélybe sodorták a lakosokat. A jód kapszulákat nem osztották ki nekik időben, amelyek némi védettséget jelentettek volna a sugárzás ellen, amely  katasztrófát követően a természetes szint ezerszeresét is meghaladta.

Bumper cars in Pripyat’s amusement park.

De, ami még inkább fokozta a tragédia következményeit, az a kései kitelepítés volt. Az evakuálást csak másnap, április 27-én délután kezdték meg. A térség akkoriban buszhiánnyal is küszködött, így időbe telt mire a járművek felsorakoztak, és el tudták kezdeni a mentést. A lakosokat végül három óra alatt tudták kimenekíteni a fertőzött területről.

Abandoned farm in Chernobyl Exclusion Zone.

A pripjatyiak mikor felkapaszkodtak a buszokra akkor még úgy tudták, hogy csak három napra hagyják el a várost, de mint az pár nappal később kiderült, a búcsú örök életre szólt. A tények elhallgatásával a hatóságok célja a pánik elfojtása volt.

Még mindig egészségre ártalmas a sugárzás mértéke

A tragédia helyszíne napjainkban is sokak fantáziáját megmozgatja. Turistacsoportok és amatőr kutatók lépik sokszor át az erőmű köré emelt, még ma is őrzött zóna falait, amelynek bizonyos pontjain még mindig erős a sugárzás.

The ghost town of Pripyat, Ukraine.

A kalandorok kedvelt célpontja az egykori szovjet katonai bázis, de sokan barangolják be Pripjaty elhagyatott utcáit és a környező mintegy három tucat település némelyikét is. A lezárt területen napjainkban már csak alig százan élnek, ők is főleg nyugdíjasok, akik saját felelősségükre maradtak itt.

The iconic 85 foot tall Ferris wheel in Pripyat’s amusement park.

Egy ritkán alkalmazott módszerrel készítette apokaliptikus fotóit az orosz fotós

Vlagyimir Migugyin orosz fotós nemrégiben merészkedett be a zónába, és megörökítette a zóna, így Pripjaty ikonikus építményeit is. Fotósorozatában feltűnik a rozsdás óriáskerék és a dodzsemek is, az egykori uszoda az ugrótoronnyal és a toronymagas fák között megbújó, omladozó paneltömbök is.

The Azure Swimming Pool in Pripyat, Chernobyl Exclusion Zone

Migugyin egy infravörös fotókat készíteni képes digitális vázzal jutott be a lezárt területre, így a tökéletesen valósághű színek helyett egészen más árnyalatokat tudott megörökíteni. A fényképezés száz éve létező, de ma is csak egy szűk réteg által alkalmazott szelete a fény más hullámhossz tartományát örökíti meg. Így az ég jóval sötétebb lesz, a növényeken dérszerű foltok jelennek meg, a színek pedig a hatvanas évek pszichedelikus rajzaira emlékeztetnek.

A négyes blokk területét már a robbanást követően emberi életre alkalmatlannak nyilvánították, és a szakértők úgy vélik, hogy a terület még 10 ezer év múltán is sugározni fog. Az elnéptelenedett falvakat az utóbbi három évtizedben pedig visszahódította a természet.

Forrás: Mymodernmet.com, Híradó.hu

 

ElőzőKilenc elfogatóparancs volt ellene (Olvasd el és nézd meg!)
KövetkezőNagy port vert fel Trump Twitter-üzenete
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza