2015. 06. 18. – 06:19
forrás: Torkos Matild/hirado.hu, Farkas Éva Erzsébet Makó polgármestere a Víziközmű Kft. épülete előtt Munz Károly volt végelszámolóval. Fotó: Makó Város Önkormányzata
Miközben a makói és a környékbeli emberek az ország egyik legdrágább vizét fogyasztották, aközben a Makó-Térségi Víziközmű Kft. dolgozói közül a kedvezményezettek összesen több száz milliós jutalmat vehettek fel, csökkentve ezáltal a tulajdonos önkormányzatoknak kifizethető osztalékot, a kiváltságos dolgozók által gründolt holdudvari cégek számára pedig jól fizető munkákat is kiszerveztek. A polgármester feljelentést tett, az illetékes ügyészi szervezet kijelölése még folyamatban van.
A végelszámolás alatt álló Makó-Térségi Víziközmű Kft. átvilágítása során feltárt bűncselekmény-gyanús ügyek miatt Makó polgármestere május 27-én feljelentést tett ismeretlen tettesek ellen a legfőbb ügyésznél. A Legfőbb ügyészség a feljelentést a Csongrád Megyei Főügyészséghez továbbította, amely várhatóan a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező Makó Járási Ügyészséget fogja kijelölni az ügy vizsgálatára – tudtuk meg Fazekas Gézától, a Legfőbb Ügyészség szóvivőjétől.
A tavalyi önkormányzati választást követően az új makói képviselőtestület a város intézményeinek és az önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok átvilágítását rendelte el. Többek között a Makó-Térségi Víziközmű Kft., a Makói Gyógyfürdő Kft., a Makói Városgazdálkodási Nonprofit Gazdálkodási Kft. a Makói Városi Televízió és a Makói Kulturális és Közművelődési Nkft. ellenőrzése zajlik egy független könyvvizsgáló cég közreműködésével. Értesülésünk szerint a makói városgazdálkodási cégnél az Állami Számvevőszék is vizsgálódik.
A vizsgálatot végző cég a Makó-Térségi Víziközmű Kft.-nél indokolatlannak tartott prémiumkifizetések és alvállalkozói szerződésekre bukkant. A 66 százalékban Makó önkormányzatának többségi és 16 környékbeli kistelepülésnek kisebbségi tulajdonában lévő szolgáltató cég vezérigazgatója 2011 és 2014 között 77 millió forint javadalmazást kapott, miközben cafeteria, valamint korlátlan gépkocsi- és telefonhasználat illette meg.
A cég dolgozóinak egy szűk csoportját is nagyvonalúan javadalmazták: 2011-2013 között jutalmukra és prémiumukra összesen 362,8 millió forintot költöttek. Az átvilágítás során a premizált célfeladatokkal és a teljesítésükkel kapcsolatos dokumentumok nem kerültek elő.
Az ügyet tárgyaló május végi képviselőtestületi ülésen a polgármester felszólásában elhangzott, hogy a 363 milliós jutalom vélhetően nem tartalmazza a 13. havi bért, feltételezhető az is, hogy a további jutalmakat is bérként fizették ki, sőt összesítve tíz év adatait, több mint egymilliárdot fizettek ki jutalomként a közművállalatnál.
Farkas Éva Erzsébet korábban az MTI-nek megdöbbentőnek és morálisan elfogadhatatlan nevezte, hogy miközben a cég mindenféle dokumentált tulajdonosi jóváhagyás nélkül évente több mint százmillió forintot költött jutalmazásra, aközben az országban Makón és vonzáskörzetében fizették az egyik legmagasabb vízdíjat az emberek. A jutalmakra, prémiumokra kifizetett évi 100 millió forint a tulajdonos települési önkormányzatok számára osztalékként kifizethető lett volna – mondta a polgármester.
Az évek óta nyereségesen működő makói vízmű egyébiránt azért áll végelszámolás alatt, mert –Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal úgy határozott, hogy 2014. január 1-jétől a Makó-Térségi Víziközmű Kft. teljes szolgáltatási területén az ivóvíz-ellátási, a szennyvízelvezetési és szennyvíztisztítási feladatokat az ALFÖLDVÍZ Regionális Víziközmű-szolgáltató Zrt.-nek kell ellátnia.
Az átvilágítás felderítette azt is, hogy a makói vízműből olyan holdudvari alvállalkozó cégek számára szerveztek ki feladatokat, amelyek tulajdonosai a szolgáltató munkavállalói vagy a vezetők rokonai voltak. Az önkormányzat egyelőre csak 2011-2013 közötti időszakról rendelkezik érdemi információkkal.
A makói vízmű holdudvarához sorolják például azt az AQUA-KomplexKft.-t, amelyet a cég volt vezérigazgatója a cég műszaki igazgatójával közösen alapított még 1993-ben alapította, és amely összese 34 millió forint értékben kapott megbízást a vízműtől. A cég volt vezető tisztségviselője, valamint a kft. tagjai munkavállalóként a vízműnél is foglalkoztatásban állt. A kedvezményezett körbe sorolják Makón aVízcsepp-98 Bt.-t is, amelynek egyik kültagja, a volt vezérigazgató fia, az cégtársa pedig a vízmű egyik lakatosa volt. Ez a cég 9 milliós megbízást kapott. A Reparátor 99 Bt. is jól járt, 20 millióért kapott munkát. Ennek a cégnek az egyik beltagja a vízmű volt villanyszerelője, 20 millióért kapott munkát.
A május végi testületi ülésen elhangzott, hogy a vízmű saját emberei cégeinek a jobban fizetőmunkákat szervezte ki.
A cég gazdálkodásának vizsgálatát megnehezítette, hogy a végelszámoló (előbb a vízmű volt vezérigazgatója, majd a cég korábbi tanácsadója) az önkormányzat többszöri kérése ellenére nem bocsátotta rendelkezésre a cég pénzügyeivel kapcsolatos teljes iratanyagot. A makói képviselőtestület javaslatára június 5-én a Makó-Térségi Víziközmű Kft. taggyűlése új végelszámolót bízott meg.