Korunk új kihívások elé állít mindannyiunkat. Munkavállalókat, munkahelyi csapatokat és vezetőiket egyaránt.
A munkaerő-piaci és az információtechnológiai változások, a generációs kihívások megjelenése megkövetelik, hogy túllépjünk a hagyományos kereteken, akár tervezésről, akár vezetésről vagy egy csapat építéséről, fejlesztéséről gondolkodunk – mondta el Juhész Erika a Rádió Orienten. A szakember rámutatott: egy úgynevezett VUCA világ vesz körül bennünket és nincs kész recept arra, hogyan működjünk benne.
A VUCA egy betűszó, négy angol szó kezdőbetűiből áll össze. Az első, a V – Volatility, a változásra, az állandó mozgásra utal. Az U- az Uncertainty, vagyis a bizonytalanság a C- Complexity, az összetettség, a bonyolultság, végül az A – az ambiguity, vagyis a kétértelműség, többértelműség szót emeli be a szóösszetételbe – vázolta fel Juhász Erika, a kérdés szakértője.
A VUCA koncepció a 90-es években került be az amerikai katonai szóhasználatba.Tehát a katonai szótárban fordult elő először, és a bizonytalan, a dinamikusan változó harcászati helyzet leírására használták. A kifejezés az ilyen katonai helyzetek lényegét úgy ragadja meg, hogy azokra az információhiány jellemző,és amikben az események kaotikusak, előre nem jelezhetőek. Ennek a helyzetnek a leírására a katonai szakzsargon a „köd” szót használja – vázolta fel a szakértő, rámutatva:
Az üzleti élet a 2008/2009-es globális pénzügyi válságot követően kezdte használni bizonyos gazdasági helyzetekre a VUCA kifejezést.Olyan környezet leírására alkalmazzák, ahol jelen van a bizonytalanság, a jövő megjósolhatóságának nehézsége, ahol minden mindennel összefügg, de nincs tiszta ok-okozati kapcsolat és ahol a helyzetek sokféleképpen értelmezhetőek. A világ persze mindig is változott körülöttünk, de a fontos különbség az, hogy most sokkal nagyobb sebességgel változik, mint korábban. Az ilyen nagyon összetett üzleti helyzetekben kell egy vezetőnek eszközöket találnia arra, hogy mozgósítani tudja az embereit, helyzetbe hozza a csapatát és aktivizálja a tagok kompetenciáit.
Fel kell ismernie, hogy fókuszát ki kell tágítania, azaz hogy ne csak a valószínű, a várható, a feltételezhető, az esélyes kimenetre fókuszáljon, hanem a lehetséges(ek)re is, tehát hogy a még valószínűtlennek tűnő dolgok bekövetkezésével is számoljon. És mindezt egy gyorsan változó világban, ahol lerövidül a reakcióidő, így gyorsabban kell döntéseket hozni.
És persze nagyon fontos a vezető attitűdje, személyisége. Sokszor hallunk olyan történeteket, hogy a munkavállalók a vezetők miatt váltanak munkahelyet, ugyanakkor az ellenkezője is igaz, hogy éppen a vezető személye az, ami miatt maradnak, kötődnek egy szervezethez. A fiatal generáció pedig sokszor a munkahelyen is közösséget keres, számukra egy vezető, egy csapat mindenképpen megtartó erővel bírhat.
Önismeret, hitelesség, empátia,agilitás, a környezet szükségleteinek felismerése és mások motiválásának képessége kulcsszavak a mai vezetői eszköztárban – utalt az összefüggésre Juhász Erika.
A szakértő elmondta, hogy egy tréningprogram előtt állnak. A VUCA világ sajátosságainak interaktív feldolgozását célozzák meg formabontó, újszerű megközelítéssel, hiszen a programba az improvizációs technikát és az irodalomterápiás módszertant is beépítik.Így a tréning kreatív eszközök kipróbálására is lehetőséget ad, élmény-helyzetbe rakva a dilemmák és a megoldások terepét.
A Rádió Orient vendége hangsúlyozta: ebben segíthet egyrészt az improvizáció, mint technika, melynek lényege a váratlanság és egyidejűség, tehát a „rögtönzés”. Kipróbálásával és az alapelveit alkalmazva fejleszthető a nyitottság, a figyelem, az egymásra való reagálás és a koncentrált jelenlétet.
Az improvizáció mellett az irodalomterápiais fontos szerepet kap. Az irodalomterápia (biblioterápia) művészetterápiás módszer, amely a személyiségfejlődést támogatja, szövegek élményszintű felhasználásával. A foglalkozások alapjául irodalmi művek szolgálnak azzal a céllal, hogy felszínre hozhassuk érzéseinket és azokat megosszuk egymással. Sosem elemezzük a művet, de a szöveg segítséget nyújthat abban, hogy külső szemszögből láthassuk a problémáinkat, példát vagy ellenpéldát ismerjünk meg rá, következmények nélkül gondolhassunk át megoldásokat. A csoportos beszélgetés pedig lehetőséget teremt arra, hogy betekintést nyerjünk a másik ember gondolataiba, és ennek tükrében tekintsünk rá saját belső dilemmáinkra, helyzetünkre, a változás, a fejlődés lehetőségére- ismertette a VUCA világ tréning érdekességeit Juhász Erika.
Eredeti cikk és rendhagyó szakmai disputa Juhász Erikával, a kérdés szakértőjével!
http://orientpress.hu/cikk/2017-12-26_mindannyiunkat-erintenek-a-vuca-vilag-kihivasai
Forrás: orientpress.hu
Képek: AgileHuman, Business Coach