A saját bőrünkön tanultuk meg, hogy van néhány fontos dolog, amit érdemes alaposabban szemügyre vennünk, mielőtt aláírnánk új lakásunk adásvételi szerződését. És itt nem arról van szó, hogy körbenézünk, nincsenek-e hangyák a leendő konyhánkban.
Noha a kisebb-nagyobb szépítő beavatkozásokat nem lehet (és nem is feltétlenül célszerű) elkerülni egy újonnan vásárolt ingatlanon, a költségesebb renovációt már jobb megspórolni magunknak. Ehhez pedig alapos terepszemlére van szükség, amelynek során a rejtőzködni hajlamos hibákat megpróbáljuk feltárni. Személyes tapasztalatok alapján állítottuk össze következő listánkat, támaszkodjatok rá bátran!
ÍME, EGY TUTI TRÜKK, HOGYAN LŐDD BE AZ ELADÓ INGATLANOD ÁRÁT
Ellenőrizd a vízvezetékrendszert! Ebbe beleértjük a csatornát a házon kívül és a lefolyókat a házon belül. Ha van rá lehetőséged, töltsd fel a kádat és a mosogatót vízzel, majd húzd ki a dugót, és figyeld, mennyire egyenletesen folyik le a víz. Ha komolyan dugulás van a hálózatban, azt így ki fogod szúrni.
Nyiss ki minden ablakot! A nyílászárók cseréje nem kellemes, s még kevésbé olcsó művelet. Ha nem szeretnénk ebbe belefutni a beköltözés után, a lakásnéző alkalmával minden ablakot nyissunk ki egyesével, ellenőrizve, hogy nem ragadnak, illetve nem korhadtak-e.
APRÓ GYÖNGYSZEM! 32 NM-ES HÖLGYLAKÁS SÖTÉT FALAKKAL ES RENGETEG FÉNNYEL
Nyiss meg minden csapot! A szaniterek kicserélése nem tartozik ugyan a legköltségesebb beruházások közé, viszont maga a művelet nem túl kellemes. Inkább fussunk végig a konyha és a fürdő csapjain, és ellenőrizzük, probléma nélkül működnek-e. Ha nem, bátran kérjük az aktuális tulajt, hogy javítsa ki őket, mielőtt átadná nekünk az ingatlant.
Kóstold meg a vizet! Még ha a környék vize finom is, maga a csőrendszer lehet annyira elöregedett, hogy az már a víz minőségén is érződik. Ez nemcsak az egészségre, hanem az ételek ízére és a háztartási gépek élettartamára is hatással lehet. Fontos ezzel (is) tisztában lennünk.
BAKONYI HAPPY END! ELŐTTE-UTÁNA FOTÓK EGY ELHAGYATOTT PARASZTHÁZ CSODÁS ÚJJÁSZÜLETÉSÉRŐL
Húzd le a WC-t! Megnyugtató azt is tudni, hogy a toalett gond nélkül elnyeli magába a WC-papírt. Ezt is teszteljük.
Kapcsold be a fűtést és a hűtést! Azaz ellenőrizzük a termosztátot és a légkondicionálót is (ha van). És az nem elég, ha halljuk, hogy működőképes rendszerekről van szó. Néhány percig járassuk is mindkettőt, hogy azok hatékonyságáról is meggyőződhessünk.
Nézz be a szőnyeg alá! Akkor is, ha padlószőnyeggel van dolgod. És ne azt keresd, mit söpörtek oda. Ha keményfa padlóval burkolták a szobákat, azokon az idő vasfoga könnyen nyomot hagy. A korhadó parketta cserére szorul, amit nem kívánunk magunknak beköltözés után. Inkább szembesüljünk előre az ilyen problémákkal. Ha pedig olyan helyen látunk szőnyeget, ahol nem feltétlenül lenne indokolt, kezdjünk el gyanakodni. Könnyen lehet, hogy valamit el akarnak rejteni vele a szemünk elől.
Keresd párásodás nyomait! A dohos, párás, nyirkos otthon rettentően bosszantó. Ráadásul komoly munka megszüntetni a kiváltó okokat. Senki nem akar ebbe belefutni, ezért erősen ajánlott alaposan szemügyre venni a falakat. Az, hogy azok éppen szárazak, nem jelenti azt, hogy mindig azok. A halvány foltok, a penészmaradványok és a dohos szag árulkodó lehet.
Forrás: joy.hu