A munkáltató dönthet úgy, hogy a jövőre nézve egyes képességekre, szaktudásra nagyobb, másokra kisebb hangsúlyt helyez. A minőségi cserének mint munkaviszony-megszüntetési indoknak nem jogszabályi alapja van, hanem a bírói gyakorlatból következik. A jogszabály csupán annyit ír elő a munkáltató számára, hogy a munkaviszony felmondását köteles megindokolni. Mutatjuk, miként kell kivitelezni a minőségi cserét.

Így működik a minőségi csere

A munkáltató mint gazdasági szereplő dönthet úgy, hogy változtat működésének feltételein. Ilyen döntés eredményezheti például a munkáltató átszervezését, melyre munkaviszony megszüntetése jogszerűen alapítható, feltéve, hogy az átszervezés érintette az adott munkakört.

Olyan körülmény is előállhat azonban, hogy a munkáltató bizonyos munkavállalói kompetenciákhoz viszonyul másképpen, azaz úgy dönt, hogy a jövőre nézve egyes képességekre, szaktudásra nagyobb, másokra kisebb hangsúlyt helyez. Döntésének pedig ebben az esetben is lehet munkaviszony-megszüntetés a következménye. Nézzük, miként kell kivitelezni a minőségi cserét!

A felmondás indoka a munkaköri követelmény változása

A minőségi csere mint munkaviszony-megszüntetési indok jogi természete érdekes, mivel annak nem jogszabályi alapja van, hanem a bírói gyakorlatból következik. A jogszabály csupán annyit ír elő a munkáltató számára, hogy a munkaviszony felmondását indokolni köteles. A felmondás indoka pedig kizárólag a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, képességével, illetve a munkáltató működésével függhet össze.

A minőségi cserét a bírói gyakorlat érdekes módon a működési okok közé sorolja. A működési okú megközelítésnek pedig azért van kiemelkedő jelentősége, mivel az a munkavállaló által nehezen támadható sikeresen (ld. átszervezés).

A munkáltató mérlegelési jogára van ugyanis bízva, hogy a jövőtől kezdődően mely szaktudásnak, képességnek tulajdonít nagyobb szerepet. Ennek keretében pedig akkor is helye lehet a felmondásnak, ha a munkavállaló a munkakörét kifogástalanul látta el. A felmondás indoklásában azonban feltétlenül utalni kell a minőségi csere körülményeire, munkaügyi perben pedig a munkáltatónak kell tudnia bizonyítani, hogy a munkavállaló munkájára a felmondásban megjelölt munkaköri követelményváltozás miatt már nincsen szükség.

A felmondás indokának a közléskor kell fennállnia. Nincsen ugyan olyan követelmény, hogy minőségi csere esetén azonnal felvételre kerüljön egy új munkavállaló, az I.10.774/2008/3.számú Legfelsőbb Bírósági döntés szerint azonban, amennyiben a munkáltató hosszabb ideig nem létesít munkaviszonyt megfelelő szaktudással, képesítéssel rendelkező mukavállalóval, a felmondása jogellenesnek minősül, hiszen ezek szerint a követelményváltozásra nem volt szükség (Mfv. I. 10.774.2008/3.).

Példák a minőségi cserére

A minőségi csere elmélete alapján jogszerű a felmondás, ha a munkáltató azért szüntette meg a dolgozó munkaviszonyát, mert helyette olyan személyt kíván alkalmazni, akinek a munkaerejét és a munkaidejét – többféle szakképzettsége folytán – gazdaságosabban tudja felhasználni (BH1980. 404).

A Legfelsőbb Bíróság egyik eseti döntésében kifejtette, hogy minőségi cserével indokolt rendes felmondás esetén nem a munkakör ellátásához szükségszerű képzettség, képesség meglétét kell vizsgálni. Önmagában az, hogy a munkavállaló kifogás nélkül ellátta a munkakörét a meglévő képzettsége birtokában, még nem zárja ki a minőségi csere lehetőségét. A minőségi csere célszerűsége pedig – a működési okra alapított döntésekhez hasonlóan – nem vizsgálható, de az ugyanakkor vizsgálandó, hogy a minőségi csere indoka az adott munkakör ellátása szempontjából okszerű-e, illetőleg a munkáltató eljárása megfelel-e a jóhiszemű és tisztességes eljárás követelményének (EBH1999. 45.).

Egy másik döntésében pedig azt mondta ki a Legfelsőbb Bíróság, hogy minőségi cserével indokolt munkáltatói rendes felmondás esetén a munkáltató döntési körébe tartozik annak meghatározása, hogy számára milyen szempontok alapján, miként valósul meg az érintett munkakör eltérő (magasabb) színvonalú ellátása (EBH2003. 968).

Önmagában ugyanakkor nem minősülhet minőségi cserének a hosszabb ideig távol lévő munkavállaló munkakörének olyan más munkavállalóval való betöltése, aki csak a munkavállalóval azonos iskolai végzettséggel és szakmai ismeretekkel rendelkezik, ha a munkáltató az adott munkaterületen – annak átszervezése során – nem alkalmazott kvalifikáltabb munkavállalókat (BH2001. 86.).

Ezek a minőségi csere korlátai

Az elsődleges korlát a munkáltató számára az, hogy egyértelműen bizonyítania kell tudnia: a minőségi csere következtében valóban nincsen szükség a munkavállaló munkájára (okszerűség). Meg kell tehát jelölni azt a körülményt, munkáltatói feladat-, illetve célváltozást, amely a munkavállaló munkaviszonyának megszüntetését indokolta, s amely miatt a munkavállaló képzettségével, tapasztalatával, gyakorlatával eredeti munkaköri feladatait már nem tudta ellátni (ld. technológiai változás: Mfv. I. 10.864/2009/3., új számítógépes rendszer bevezetése: Mfv. I. 10.208/2005/1.).

Ezen túlmenően a munkáltatót jóhiszeműség, tisztesség és együttműködési kötelezettség is terheli. A munkavállaló felvételét követő rövid időn belül nem támaszthat a munkavállalóval szemben eltérő feltételeket, mert ez sem az együttműködési kötelezettségének, sem pedig a jóhiszemű joggyakorlás követelményének nem felel meg.

Továbbá, amennyiben nem minőségileg eltérőek a feltételek és azok rövid idő alatt elsajátíthatóak, annak megszerzésére a munkavállalónak is lehetőséget kell biztosítani.

A minőségi csere alapján a munkaviszony tehát abban az esetben szüntethető meg jogszerűen, amennyiben az adott munkakör a meglévő munkavállalóval –követelményváltozásra tekintettel – nem tölthető be megfelelően, és a megváltozott követelményekhez való alkalmazkodásra a meglévő munkaerő észszerű időn belül nem képes.

Forrás: NAV, adozona

Képek: Hirmagazin.eu

ElőzőÜnnepi fogás: Sütőtökös pulykatekercs
KövetkezőKútba dobta feleségét! (Olvasd el és nézd meg!)
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza