A gyomorsav-túltengéstől szenvedők életének mindennapjait alaposan megkeseríti a gyomorszáj tájékán fellépő égő, maró fájdalom, ami több helyre is kisugározhat. A maró hatás nem véletlen, ugyanis a gyomor által termelt sav nem más, mint sósav.
A Hirmagazin.eu online média köszöni a Házi Patika videókészítőnek, hogy levetítheti ezt az anyagot olvasói számára! Köszönjük!
Savtúltengés alkalmanként is előfordulhat egy-egy nehéz étel elfogyasztása után, akiknek azonban ez állandó probléma, azoknak sokszor csak a gyógyszeres megoldás segít. Egy tabletta csodákra képes, de sajnos sokaknak a fellépő mellékhatások, például ödéma kialakulása miatt fel kell hagyniuk a gyógyszer szedésével. Ezért fontos tudni, hogyan szabályozhatjuk a gyomorsav-mennyiségét természetes eszközökkel.
Az egyik legismertebb bevált házi szer a szódabikarbóna. Étkezés után egy pohár vízben keverjünk el egy kávéskanálnyit, az így kapott lúgos kémhatású ital csökkenti a savas kémhatást a gyomorban.
A tej egyénenként eltérő hatást fejt ki. Van, akinél fokozza a savtermelést, míg másoknál már néhány korty tej is azonnali enyhítő hatást fejt ki.
Régóta bevált módszer a nyers krumplilé fogyasztása. Reszeljünk le egy szemet, ha van rajta zöld rész, azt vágjuk le, majd a reszelékből nyomjuk ki levet. Ezt rendszeresen fogyaszthatjuk panasz esetén, ráadásul nagy mennyiségű C-vitamint is juttatunk vele a szervezetünkbe.
Kutatások bizonyították, hogy az Aloe Vera is csökkenti a savtermelést. Érdemes tehát hosszabb időn át, kúraszerűen alkalmazni, akárcsak az almasűrítményt, mely nem csak megkötheti a felesleges savat, de még a gyomorra, valamint a szív- és érrendszerre is jótékony hatású.
Eredményesen próbálkozhatunk a lúgos kémhatású gyógyvizek fogyasztásával is, hiszen ezek kémhatásuknál fogva közömbösítik a savat. Étkezés után egy órával igyunk meg egy pohárral.
Ha állandó savtúltermelésben szenvedünk, akkor a lúgos pH-jú vizet iktassuk be a mindennapjainkba, és ezt igyuk ásványvíz helyett is.
Fogyasszunk rendszeresen magnézium és kalciumtartalmú pezsgőtablettákat. Létezik olyan étrend kiegészítő pezsgőtabletta, amely ezek kombinációját tartalmazza B6 és D3 vitaminnal kiegészítve.
A kalcium folyamatos pótlása azért is rendkívül fontos, mert a sok gyomorsav az egész szervezetet savasítja. A szervezet igyekszik ezt kompenzálni, ezért a lúgosítás érdekében, ha nem áll rendelkezésére elegendő kalcium, amit a vérből felvehet, akkor a csontokból fogja kiépíteni ezt a fontos ásványi anyagot, csakhogy csökkentse a savasodás mértékét.
Ha még nem próbáltuk a papaya koncentrátumot, érdemes megtennünk, mert általános jó hatással van az emésztőrendszerre, a gyomorra és a belekre, segíti az emésztést, gyulladáscsökkentő, és mint természetes savlekötő különösen ajánlott savtúltengés és reflux betegség esetén.
Mivel a savtúltengésben szenvedőknek a gyomor fala a sav miatt irritált, pozitív hatású, ha nyálkahártya-regeneráló gyógyteákat is isznak. Ilyenek a fehérmályva, körömvirág, kamilla, orbáncfű és a cickafark illetve ezek keverékének a főzetei. Ha a sav már a nyálkahártyát is kikezdte, érdemes kúraszerűen nyers káposztalevet fogyasztani, mert a benne lévő U-vitaminnak fontos szerepe van a nyálkahártya gyors regenerálódásában. Az U-vitamin valójában nem vitamin, hanem egy aminosav-származék, melyhez kapszulázott formában is hozzájuthatunk. Igen jótékony hatású komplikációmentes gyomor- és nyombélfekély esetén, illetve ezek megelőzésére. Súlyosabb esetekben beszéljük meg orvosunkkal a megfelelő alkalmazását.
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy milyen nagy szerepe van a helyes életmódnak. Az állandó savtúltengésben szenvedők nagyban hozzájárulnak az étkezési szokásaikkal a panaszok fenntartásához. Mivel valószínűleg nagyon szeretik a fűszeres, nehezebb, esetleg füstölt élelmiszereket, és évek óta fogyasztják, nehéz átállni egy könnyebb ételeket tartalmazó étrendre, ami az eddigi erős ízekhez képest ízetlenül hat a számukra. Pedig sajnos ez az egyetlen módja annak, hogy tartósan csökkentsük a felesleges sav mennyiségét.
A zsíros ételeken túl el kell hagyni a szénsavas üdítőket, az alkoholt, és le kell tenni a cigarettát. Ha a kávéról semmiképpen nem tud valaki lemondani, tegyen bele egy kis tejet, ami leköti a benne található gyomorizgató csersavat.
A gyomorsav túltengéshez a stresszes életmód is jócskán hozzájárul, próbáljunk meg nyugodtabban élni. Ezt a keringési rendszerünk is meg fogja hálálni.
Ha megfogadjuk ezeket a tanácsokat, egy idő után már nem fognak hiányozni a nehéz, fűszeres ételek, és bizonyára nem is akarunk majd visszatérni hozzájuk, hiszen addigra megtapasztaljuk, hogy mennyivel jobban és egészségesebben érezzük magunkat életmódváltásunknak köszönhetően.
Forrás: borostyan.net
Képek: Hirmagazin.eu, nelegybeteg, GRoby, wellnesscafe, gyogyszernelkül
Videó: youtube, hazipatika