Hogyan lehet nyilatkozni a költségek tételes levonásáról, illetve milyen költséghányadot kell figyelembe vennie a kifizetőnek nyilatkozat hiányában? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: „Egy magánszemély és egy kifizető között egy szerződés jön létre, melyben a munka ellenértéke, vagyis a megbízási díj 1000 forint, a felhasználásra pedig a felek 6000 forint díjban egyeznek meg. A magánszemély 50 százalékos költségnyilatkozatot ad le. Mondhatja-e azt, hogy a felhasználással kapcsolatban nem keletkezett költsége, és a teljes költséget a megbízási díjból érvényesíti? Ez esetben a felhasználási díj adóját 6000 forintból vonnánk, és a megbízási díj adó-, illetve járulékalapja pedig csak 500 forint lenne. Vagy pedig mindkét tételnek kell vennem az 50 százalékát, és nem lehet külön megjelölni?”

A szakértő válasza:

Az Szja tv. 47. § (2) bekezdése értelmében az adóelőleg megállapításához előírt nyilatkozatban a magánszemély a megbízási díj 50 százalékáig, a költségtérítésként kapott összeg 100 százalékáig nyilatkozhat a költségek tételes levonásáról, vagy ha nem nyilatkozik, a kifizető 10 százalék költséghányadot vesz figyelembe.

A tételes elszámolásra tett nyilatkozat szerinti összeg az adóbevallásban annyiban vehető figyelembe, amennyiben annak igazolására a magánszemély rendelkezik a törvényben költségként elismert kiadásokról a nevére szóló bizonylatokkal.

Adónyilatkozat
Kép: Hirmagazin.eu

Fontos szabály, hogy ha a költségnyilatkozat alapján az adóelőlegnél levont költség meghaladja majd az adóbevallásban igazoltan elszámolt tényleges költséget, akkor a költségkülönbözet 39 százalékát, valamint az emiatt mutatkozó adóbefizetési különbözet 12 százalékát különbözeti bírságként az adóévre vonatkozó bevallásban külön kötelezettségként kell a magánszemélynek feltüntetnie, és a személyijövedelemadó-fizetési kötelezettség szerint kell megfizetnie [Szja tv. 48. § (4) bekezdés].

Nem kell e rendelkezést alkalmazni, ha a költségkülönbözet az adóelőleg megállapításánál figyelembe vett költség összegének 5 százalékát, a befizetési különbözet a 10 ezer forintot nem haladja meg [Szja tv. 48. § (4) bekezdés].

Amennyiben az adóelőleg alapja a 10 százalék költséghányad levonásával került megállapításra (jelen esetben tehát 7000×0,9=6300 Ft), a magánszemély választhatja, hogy az adóbevallásában a törvényben költségként elismert kiadásokról a nevére szóló bizonylatokkal igazolt tényleges költséget érvényesíti, mely esetben a túlvont adóelőleget visszakapja.

Forrás: adozona

Képek: https://www.hirmagazin.eu

 

ElőzőMit jelent, ha valakinek vételi joga van egy dologra?
KövetkezőLeállhatnak ma (vasárnap) az útdíj-értékesítési rendszerek
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza