Számos betegség teszi szükségessé gyulladásgátlók szedését. Ezek bár hatékonyak, de nem mentesek a mellékhatásoktól. Léteznek azonban természetes gyulladásgátlók is. A gyulladáscsökkentő növények segítenek a panaszokat természetes és egészséges módon enyhíteni.

Növényi gyulladásgátlók

Számos gyógynövénynek van gyulladáscsökkentő hatása. Ilyen például a fehér fűz, a gyöngyvessző, a kurkuma, az ördögkarom vagy a babér. Vannak hormonális gyulladáscsökkentő növények, melyek serkentik a mellékvesék kortizontermelését, így elérve a gyulladásgátló hatást. Ide tartozik a fekete ribizli, a lucfenyő és az erdei fenyő. A fekete ribizli különösen hatékony. Gyulladásgátló hatása már a bevételtől számított 10 perc után megmutatkozik.

Salix myrsinifolia (Schwarz-Weide); Fehér fűz

Javallatok

Köszvényre: fekete ribizli, gyöngyvessző, citrom-eukaliptusz, fűz, nyírfa, erdei fenyő, babér.

Gyöngyvessző

Reumára: ördögkarom, citrom-eukaliptusz, fekete ribizli, gyöngyvessző, fűz, kúszó fajdbogyó, kurkuma, erdei fenyő.

Ördögkarom

A gyulladások leküzdésére ideális a lucerna vagy a kamilla, melyek csodákra képesek bármilyen duzzanatnál. A kamilla erős gyulladásgátló, vizelethajtó tulajdonságokkal rendelkezik, és fokozza a vér áramlását, ami lehetővé teszi a duzzanatok csökkentését. A kamillából készült teát külsőleg is alkalmazhatjuk a gyulladt területen.

Kamilla

A lucerna is egy kitűnő gyulladáscsökkentő növény. Lúgosító és méregtelenítő is. Mindenféle gyulladást javít, és segít néhány bőrproblémán is. További gyulladáscsökkentő növény a lapacho. Tisztítja a szervezetet, és segít csökkenteni a gyulladást. A kérgét használhatjuk fel leforrázott állapotban.

Lucerna

A kakukkfű, az oregánó, a csalán, a mályva és a zsurló gyógyteaként szintén kitűnő alternatívát nyújtanak a gyulladások természetes kezelésére.

Kakukkfű

A tudósok körében a kurkuma is hatékony, természetes gyulladásgátlónak számít. Állatkísérletekben bebizonyították, hogy a kurkuma gyökeréből származó kivonat akár a reuma kialakulását is teljesen meg tudta akadályozni. A kutatók feltételezik, hogy a kurkuma más, gyulladásokkal járó betegségeket is képes pozitívan befolyásolni.

Kurkuma

Gyulladásgátló étrend-kiegészítők

A táplálékkiegészítők két fajtája járul hozzá a gyulladások enyhítéséhez: az omega-3 zsírsavak és a bázikus ásványi anyagok. Az omega-3 zsírsavak lehetővé teszik a szervezet számára, hogy gyulladásgátló molekulákat termeljen. Ezeket az omega-3 zsírsavakat növényi olajokban találjuk meg. Az omega-3 zsírsavakban leggazdagabb olajok a perilla-, a dió-, a szója-, a repce- és a lenolaj. A zsíros halak (lazac, makréla, szardínia, hering) is tartalmazzák.

Perilla

 

Dió-bél

 

Szója

 

Repce

 

Az első őszi fagyok idején és télen, minden ellen, ami megfázás és annak megelőzésére: csipkebogyó

A csipkebogyó valójában nem más, mint a vadrózsa gyógyhatású áltermése. Cserjés növény, mely megtalálható erdőszéleken, hegyvidékek lejtőin, domboldalakon, legelőkön. Használhatjuk gyógynövényként, illetve különböző, házi ételeket (lekvár, leves, szörp) is készíthetünk belőle. Gyógynövényként kétféle alakban kerül forgalomba, szárítva és szőreitől, magvaitól megtisztítva „csipkehúsként”.

Felhasználása újabb lehetőségekkel bővült az utóbbi időben: bort, likőrt, pálinkát és magjából olajat is készítenek. A csipkebogyó olaj csökkenti a sebek hegesedés utáni nyomait, használják még nap perzselte bőrre, a nátha miatt érzékennyé vált orrkörnyéknek, vagy az apró ráncok kezelésére, csökkenti a hajszálerek sérülékenységét, így késlelteti a bőr öregedését. A csipkebogyó magjának olaja azonban nem változtat a pattanásokon és a bőrhibákon sem. Felhasználják még más olajokkal keverve testápoló szerekhez (arcpakolás, szemránckrém stb.) Gyorsan avasodik, ezért csak frissen készítve használják, vagy tartósító szerrel áll el néhány napig.
Hatóanyagai

A-, B1-, B2-, P- és K-vitamin, pektin, flavonoidok, cukor, alma- és citromsav, cseranyag található benne, de legfontosabb hatóanyaga a természetes C-vitamin. A C-vitamin fokozza a szervezet ellenálló-képességét, a flavonoidok gyulladásgátló és antibiotikus immunerősítő hatást fejtenek ki, a pektinek pedig segítik az emésztést. A bogyóból készített gyógytea influenzás időszakban, meghűléses megbetegedések idején rendszeresen fogyasztandó. Ismeretes gyógyhatása vese- és hólyagbántalmakra, bélhurut és hörghurut esetén. Emésztést javító hatása közismert, gyenge vizelethajtó tulajdonságú. A csipkebogyó készítmények jól használhatók erősítő, üdítő és élvezeti célokra is. Ízjavító hatása miatt gyógynövény-keverékekben, gyümölcs-teákban széles körben alkalmazzák.

Megelőzésként segíti a csontok erősödését, szilárdságát és a csontképződést.

Mikor érdemes szedni?

A csipkebogyó az első őszi fagyok idején érik be. A termés színe változó, a narancssárga színű még nem egészen érett, míg a sötét mélyvörös már puha húsú túlérett. Jóllehet a túlérett bogyó édes, C-vitamin- tartalmának nagy része ekkorra elvész.

A csipkebogyó tápértéke akkor a legmagasabb, ha leszedése után azonnal felhasználjuk. Csipkebogyótea készítéséhez a kocsánynál vágjuk le a termést, vágjuk félbe, majd távolítsuk el a magokat és a szőrös magbelet. A bogyót nem szabad forró vízben áztatni, mert a C-vitamin már 50°C fok körül megsemmisül.
Csipkebogyó lekvár készítés
Hozzávalók: 4kg csipkebogyó 2 kg kristálycukor

Készítés

A csipkebogyókat alaposan megmossuk, majd késsel mindkét végüket levágjuk.

A megtisztított bogyókat egy nagy fazékba tesszük és felöntjük annyi vízzel, hogy 2-3 ujjnyira ellepje. Forrástól számítva egy órán keresztül lassú tűznél, vason főzzük, időnként megkevergetjük (könnyen leragad).

A megfőtt csipkebogyókat egy nagyon finom lyukú szűrűn át egy evőkanál segítségével átpasszírozzuk. Látszólag ebben a műveletben a héjtól és a magoktól szabadulunk meg, valójában azonban a csipkebogyó belsejében apró szúrós szőrök találhatók, ez a főellenség. Hogy ezekből a szőrökből biztosan ne maradjon a lekvárunkban a már átpasszírozott pépet érdemes még egyszer átpasszírozni.

Megmérjük a préselményt. Ez azért fontos, hogy tudjuk, mennyi cukrot tegyünk majd hozzá.

Előkészítjük az üvegeket és a pépet (vason, lassú tűzön) feltesszük főni. Amikor felforr a pép, akkor adjuk hozzá a cukrot. 1 kg préselményhez 50-60 dkg cukrot számítsunk attól függően mennyire szeretjük édesen. A cukor felolvadását követően még 20 perig főzzük. A kész lekvárt üvegekbe töltjük, lezárjuk, majd száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.

A másik gyulladáscsökkentő étrend-kiegészítő a bázikus (alkáli) ásványok. A túl savas környezet kedvez a gyulladásoknak. A bázikus ásványi anyagok (nátrium, kálium, magnézium, vas, mangán) semlegesítik a fölösleges savakat.

Gyulladásgátló, illetve a különböző izületi gyulladásokat hatásosan megszüntető gyógynövény alapú szer, a Fekete nadálytő kenőcs. (Kipróbáltam, használom és használ. szerk)

Forrás: Hírmagazin.eugyogyszernelkul

Képek: primag, gyorgytea, hazipatika, Hírmagazin.euSpecialty Produce, eletmodszer, maharashtra.all, aranyosiervinversei, egeszsegbolt

Kiemelt kép: Hírmagazin.eu

Videó: youtube (gasztroangyal)

ElőzőVeszélyben a gyerekek: több megyében felütötte fejét a ritka betegség
KövetkezőTöbb százan meghalhattak egy alagút beomlásakor az atomkísérleti telepen
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza