Emberi maradványok kerültek elő egy hajdani náci koncentrációs tábor területén, Lengyelország nyugati részén. A ma emlékhelyként működő táborban földmunkák közben bukkantak a feltehetően több mint 300 ember földi maradványára. A második világháború alatt a táborban összesen mintegy 40 ezren vesztették életüket.

“A munka szabaddá tesz” – olvasható németül a hírhedt mondat a Gross-Rosen-i koncentrációs tábor bejárata fölött, a nyugat-lengyelországi Rogoznica közelében. Akárcsak számtalan egykori koncentrációs tábor területén, úgy ma itt is emlékhely és látogatóközpont állít emléket a Holokauszt áldozatainak. A tragédia bizonyítékai azonban még több mint 70 évvel később is felszínre kerülnek.

A hajdani koncentrációs tábor területén végzett földmunkálatok során emberi maradványokra bukkantak. Ez a felfedezés egyébként egybevág az egyik belga fogvatartott feljegyzéseivel. aki az háború utolsó hónapjaiban a tábor orvosa volt. Ő azt írja, hogy mintegy 300 embert temettek itt el – mondta a történész.

A túlélők visszaemlékezései szerint a háború utolsó napjaiban egy gödörbe dobálták mindazoknak a holttestét, akik valamilyen betegségben vesztették életüket vagy egyszerűen éhen haltak. Néhány most kiásott maradvány esetében azonban a régészek golyó ütötte sebesülésekre gyanakodnak.

A videó illusztráció

Több tucat áldozatot azonosíthatnak

Ezek a munkálatok részei annak a vizsgálatnak, amelynek során az exhumálás után a földi maradványokat a wroclawi igazságügyi orvosi intézetbe küldjük kivizsgálásra, amiből meg lehet állapítani a halál okát is – mondta a Lengyel Nemzeti Emlékezés Intézet munkatársa. A régészek a szeptember óta 30 ember földi maradványát hantolták ki.

A Gross-Rosen-i koncentrációs tábort 1940-ben hozták létre a német megszállók, főleg az itt megtalálható gránit-lelőhelyek miatt. A tábor tehát kezdetben bányaként működött – 1943-tól azonban a Harmadik Birodalom hadiiparát is kiszolgálta.

A Gross-Rosen-i táborban – több más náci haláltáborral ellentétben – nem voltak gázkamrák.

Az itteni áldozatok száma arányában azonban még így is kiemelkedő: az összesen mintegy 125.000 fogvatartott közül mintegy 40.000-en vesztették életüket – sokan közülük akkor, amikor 1945 elején – a tábor kiürítésekor addig meneteltették őket, amíg a kimerültségbe belehaltak.

Forrás: V4hirado

Előző90 ezer revíziót és 155 ezer támogató ellenőrzést indított eddig idén a NAV
KövetkezőOrbán Viktor Miniszterelnök Úr beszéde a Terror Háza előtt
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza