Túravezetéssel, interaktív programok keretében mutatja be az Országos Erdészeti Egyesület (OEE) nagykanizsai és zalaegerszegi csoportja szombaton a látogatóknak az erdőt és az erdőgazdálkodást a Csácsbozsoki Arborétumban.

A program címe – Zala kincse az erdő – is jól jelzi, hogy az erdőnek a változó környezeti feltételek között egyre nagyobb értéke van – mondta el a programról tartott hétfői sajtótájékoztatón Vissi Géza, a zalaegerszegi csoport titkára.

A szakember szerint az embereknek nagyon sok téves ismeretük van az erdőről: sokan gondolják, hogy az erdőkben „rablógazdálkodást folytatnak”, és „fogy” az erdő. Ezzel szemben a valóságban folyamatosan növekszik az erdők területe: a kitermelt fa mennyisége sokkal kevesebb, mint amennyit a zalai erdő évente „hízik”. A megyében évente 770 ezer köbméter fát termelnek ki, míg 950 ezer köbméterrel nő az erdő – hangsúlyozta Vissi Géza.

„Egy fa kidől, messze hangzik. Nő az erdő, ki hallja?” – idézte a régi székely mondást, megjegyezve, hogy a fakitermelés drasztikus változást jelent, amit mindenki észrevesz, míg a fák ápolása, gondozása kevésbé látványos. Az erdészekről így hiányos, egyoldalú kép alakul ki, ezért a szombati erdésznapon az értékteremtő munkát és a megtermelt fa hasznosítását szeretnék bemutatni – hangsúlyozta a szakember.

A látogatók a szervezett túrákon megismerhetik a tölgyesek és a bükkösök élővilágát és az erdőgazdálkodást. Izgalmas programnak ígérkezik a légi favágók bemutatója, akik a magasban vágják majd a száraz ágakat. Egy másik program keretében a fák szerkezetét, történetét vizsgálják majd: a metszeteken jól látszik, hogy milyen környezeti hatások – például villámcsapás, szárazság – érték a fát, és ezekre hogy reagált.

Az erdésznap vendégei lesznek az erdei iskolák, a látogatók ismereteket szerezhetnek a gombákról, és praktikus tanácsokat kaphatnak a téli fűtéshez: milyen tűzifát érdemes vásárolni a téli hónapokra.

A kulturális programok is az erdőhöz kapcsolódnak: az arborétumban felcsendülő népdalcsokor témája az erdő lesz. Berecz András Kossuth-díjas előadóművész erdőről és erdészekről szóló meséivel, történeteivel tanítómesterére, a zalai kötődésű Gál Sándor erdészre, mesemondóra emlékezik.

Zala megye 32 százalékát erdő borítja, a mintegy 120 ezer hektárnyi erdőt legnagyobb arányban tölgy, akác, bükk és erdei fenyő alkotja – mondta Vissi Géza. Az MTI kérdésre azt is elmondta, hogy a legnagyobb gondot a szárazság okozza. A fák ugyan jobban tolerálják a szárazságot, mint a szántóföldi kultúrák, de egy határon túl már az erdő sem képes alkalmazkodni. Az erdész szakmának meg kell találni a választ a klímaváltozásra, és egy sokkal ritkásabb, ligetesebb jellegű erdőre kell felkészülni – tette hozzá.

Forrás: MTI

Képek: Zalaegerszeg Turizmus, zalaerdo

ElőzőRepülős balesetek (+2db videó)
KövetkezőKampány a horgászokért
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza