Az istenek eledelének tartott méz számos jótékony hatását ismerjük, ami nem csupán belsőleg történő fogyasztásával tud érvényesülni, hanem külsőleg alkalmazva is, ezért számos kozmetikum és gyógynövényes krém összetételében szerepel összetevőként. Most mutatunk 19 házi praktikát, amivel szépülhetünk és gyógyulhatunk is!
Hogyan szépülj mézzel?
- A mézes pakolás táplál és ránctalanít. – Egy evőkanál citromlevet, ugyanannyi mandulaolajat, egy evőkanál mézet és egy tojás sárgáját jól keverj össze, és ezt a masszát kend arcodra, 20-25 perc múlva langyos vízzel mosd le.
- A puha tapintású bőrért, tisztító és bőrtápláló fürdő. – Keverj el 2 liter forró tejben 50 g mézet és add a fürdővízhez.
- Bőrápoló fürdőolaj: 4 evőkanál mézet 10 csepp illóolajjal keverj el és tedd a fürdővízhez. A méz tejjel, vagy tejszínnel helyettesíthető, vagy kiegészíthető vele.
- Vízlágyító fürdősó: meleg vízbe tegyünk 1 kg tengeri sót és addig ülj benne, amíg a víz hőmérséklete engedi. Frissítő hatású, csökkenti a duzzanat okozta feszítő lábfájdalmakat.
- Mélytisztító arcra: Keverj el egy rész mézet egy rész sheavajjal, és kend fel az arcodra. Hagyd hatni fél órát, majd mosd le. Csodát tesz a bőrrel.
- Hajkondicionáló: Keverj el egy rész mézet egy rész neem-, mandula- vagy jojobaolajjal, dörzsöld be a hajadba, majd csavard meleg törölközőbe. Hagyd rajta legalább 20 percig, utána öblítsd le. Nagyon jót tesz a fejbőrnek is, fényes, rugalmas lesz tőle a hajad.
- Cserepes száj: Kend a szádra önmagában, vagy sheavajjal keverve, jutalmad csodás, esztétikus ajkak.
Hogyan gyógyíts mézzel?
- Természetes gyógyszer:
Tegyünk forró vízbe mézet, szegfűszeget és citromot: természetes gyógyszer köhögésre, és torokfájásra. Szegfűszeg szopogatása csökkenti a torokviszketést. - Torokfájás 2.
Egy teáskanál mézet olvassz meg a szádban, majd csurgasd le a torkodon. Enyhíti a gyulladást. - Orrdugulás:
Egy szűk evőkanál mézet oldj fel egy kisebb lábos vízben, és inhalálj vele törölköző alatt. - Migrén
Egy evőkanálnyi mézet oldj fel fél pohár meleg vízben. Apránként kortyolgasd el, amikor épp rád törne a migrén. - Kimerültség
Az ókori görög sportolók is mézet fogyasztottak az állóképességük javítására versenyek előtt, és a regenerálódásra versenyzés után. Oldj fel egy rész mézet négy rész vízben, majd tartsd a hűtőben, és abból kortyolgass egy-egy kanálnyit. - Stressz
A vízben feloldott méz stabilizáló hatással bír, kiegyenlíti a lenteket és a fenteket. Egy rész mézet oldj fel négy rész vízben. - Égési sérülések
Kend be bőségesen mézzel a megégett bőrfelületet. Lehűti, nyugtatja, és gyors gyógyulást eredményez sebesedés nélkül. A baktériumok elpusztulnak a mézben. - Ágybavizelés, éjszakai gyakori vizelés
Egy teáskanálnyi méz lefekvés előtt segít a vízvisszatartásban, és nyugtatólag hat a félelmekkel szemben. - Álmatlanság
Egy szűk evőkanálnyi méz egy bögre meleg tejben elkeverve csodákat tesz, igazi nyugtató.
- Hiperaktivitás
Mindenben helyettesítsd a cukrot mézzel. A finomított cukor teljesen felpörgeti a szervezetet, megfosztja az idegrendszert a vitaminoktól, és akár viselkedési zavarokat is okoz, viszont tápértéke egyáltalán nincs. - Csontritkulás
A kutatások szerint napi egy teáskanál méz segíti a kalcium felszívódását, így megelőzi a csontritkulást. 50 felett mindenkinek hasznos lenne naponta mézet fogyasztania. - Hosszú élet
Érdekes tény, hogy a méhészek között fordul elő a legkevesebb rákos és ízületi gyulladásos megbetegedés az összes szakma közül az egész világon. A rendszeres mézfogyasztók pedig a leghosszabb életű emberek közé tartoznak. (Forrás: andio.hu)
Az idősebb nők megdöbbentően nagy részét érinti az ízületi fájdalom és – gyulladás, amelynek nagyon komoly következményei lehetnek. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista a jelenség okára és a kezelési lehetőségekre hívta fel a figyelmet.
Bizonyos ízületek gyakrabban fájnak
A Newscastle Egyetem kutatói szerint a 85 év feletti lakosság 65,4 százalékát érinti az ízületi gyulladás (arthritis), amelytől nagy többségben nők szenvednek. És bár az arthritis jelenléte egyre gyakoribb az életkor növekedésével, eddig csupán kevés kutatás vizsgálta a konkrét összefüggéseket. Az ösztrogén és az ízületi gyulladás kapcsolatát jelenleg is kutatják és nem kizárt, hogy a női nemi hormon csökkenő szintje összefüggésbe hozható az ízületi gyulladás megjelenésével.
A szakértők azzal is számoltak, hogy a csontritkulás köztudottan erősebben érinti a nőket, így a problémák összeadódásából eredően a hölgyek jelentős fájdalmakat tapasztalnak a térdükben, a csípőjükben, a derekukban és a csuklójukban. Legkevésbé a vállakat és a lábfejeket érinti a gyötrő fájdalom. A problémát ugyanakkor nem „csak” a fájdalom jelenti, de az a fajta mozgáskorlátozottság és életminőség romlás is, ami következményképpen megjelenik. A betegek pedig sokszor belefáradnak az orvostól orvosig járkálásba.
Mitől alakulhat ki a gyulladás?
A gyulladások rendkívül sok kórkép kapcsán felmerülhetnek, így mindenképpen szakorvos feladata a diagnózis felállítása. A jellemző tünetek természetesen már sokat elárulnak, mint például a fájdalom, a duzzanat, bőrpír, a mozgás bizonyos korlátozottsága, esetleg láz, levertség, étvágytalanság. A laborvizsgálatok hamar jelezhetik a gyulladást, gyorsult vérsüllyedéssel, gyulladásos fehérjeszinttel (C-reaktív protein). Elképzelhető, hogy szükségessé válik valamilyen képalkotó eljárás is, mint ultrahang, röntgen, CT vagy MRI vizsgálat.
Az orvosnak támpontot jelent a diagnózisnál a kórtörténet, a fájdalmas ízületek száma, hiszen tipikusan egyetlen ízületet érint a fertőzéses ízületi gyulladás, míg például a köszvényben és a rheumatoid arthritisben jóval több ízület is begyulladhat. Ez utóbbi betegség döntően a csukló táján, a kézközépcsontnál és a lábtőízületeknél jelentkezik. Természetesen a korrekt diagnózisnál ki kell zárni minden egyéb gyulladással járó betegséget is, például a daganatos betegséghez társuló arthritist is.
Mit tehetünk a gyulladt ízülettel?
Elsődleges feladat az ízület nyugalomba helyezése, a gyulladás csökkentése borogatásokkal, jegeléssel, gyulladáscsökkentők használatával. Az orvosi kezelés mibenlétéről pedig természetesen szakembernek kell döntenie.
– Az aktív fájdalomcsillapítás egyik fő eszköze a célzott injekciós-infiltrációs fájdalomcsillapítás. Az eljárás tulajdonképpen a mozgásszervi fájdalmak kiinduló pontjaként szereplő szövetrész gyulladásának célzott injekciós csillapítása – hangsúlyozza dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista.
– Azoknál, akik tartós és szteroidmentes fájdalomcsillapításra vágynak, nagyon jó hatást lehet elérni a fájdalomcsökkentésben és a mozgástartomány visszaállításában a hialuronsavas injekciókúrával és az orvosi kollagénterápiával. Ez utóbbi egy természetes hatóanyagokat alkalmazó injekciókúra, amelynek ampullái klinikai vizsgálatokkal bizonyított, hatékony megoldást jelentenek az ízületi fájdalomcsillapításban. Az ampullák speciálisan előállított kollagént és olyan segédösszetevőket tartalmaznak, amelyek gyors és hatékony javulást nyújtanak az okok és a tünetek kezelésével – tette hozzá a szakember.
Forrás: eletforma, fajdalomkozpont
Képek: fustany,hazipatika