Egy-két fekete nadálytő a kertben kitűnő csont- és sebgyógyító szerrel láthat el bennünket. A gyógyító hatóanyagok túlnyomórészt a sötét, nyálkás gyökérben találhatók az évelő növény „pihenőideje” alatt, októbertől áprilisig.

Ekkor megfelelő az időpont arra, hogy egy darab gyökeret óvatosan kiássunk, és belőle tinktúrát vagy kenőcsöt készítsünk. A gyökérből készült orvosságok csak külsőleg alkalmazhatók. Míg a növény gyökerét októbertől áprilisig, a levelét áprilistól októberig gyűjthetjük.

Tulajdonságai:

  • sebgyógyító,
  • szövetépítő,
  • sejtmegújító,
  • gyulladásgátló,
  • fájdalomcsillapító,
  • B12-vitamint tartalmaz.

Alkalmazása:

  • Borogatás hígított tinktúrából csontsérülésekre, csonttörésre, sportsérülésekre, ficamokra, porckorong-degenerációra, csonthártyagyulladásra, teniszkönyökre, ízületi porckopásra, idegfájdalmakra, ízületi panaszokra, isiászra, sebekre, égési sérülésekre.
  • Kenőcs vagy enyhén hígított tinktúra hasonló panaszokra.
  • Pépes pakolás a friss vagy szárított, őrölt gyökérből ugyanezen panaszokra.
  • A virágokból készült tea belsőleg hólyaggyulladásra.
  • Kevés levelet keverhetünk salátákba, tésztákba, fűszersókba.
  • A levelekből erősítő trágyát készíthetünk biogazdaságokban.

 

Fekete nadálytőből kenőcs készítése

Két marék friss, megmosott, apróra vágott vagy lereszelt gyökeret 150 gramm mogyoró-, napraforgó- vagy szőlőmagolajjal egy edénybe teszünk, és keverés mellett lassan felmelegítjük. Alacsony lángon hagyjuk legalább 30 percig vagy akár másfél óráig is, alkalmanként megkeverve, amíg a zsiradék átveszi az ízt és a színt. Tegyünk hozzá 15 gramm elmorzsolt méhviaszt, hagyjuk elolvadni, és nagyon alaposan keverjük el. Harisnyán szűrjük át egy másik edénybe és jól nyomkodjuk ki (a visszamaradt gyökeret felhasználhatjuk borogatáshoz). A még folyékony, kissé lehűlt zsiradékokhoz keverjünk 1-2 evőkanál feketenadálytő-tinktúrát és 10-15 csepp teafaolajat. Öntsük tégelyekbe, hűtsük le és zárjuk le. A kenőcs hűvös helyen tárolva 1 évig tartható el.

Feketenadálytő-tinktúra készítése

Lehetőleg telihold idején óvatosan ássunk ki egy darab gyökeret. Mossuk meg, és a hibás részeket vágjuk ki. Vágjuk vékony szeletekre. Tegyük egy befőttes üvegbe, hogy félig legyen az üveg. Azonnal öntsük fel legalább 50%-os alkohollal. Erre legalkalmasabb egy színtelen, semleges ízű pálinka, pl. vodka. Az üveget fedjük le, és egy hónapig érleljük a melegben, a szobában vagy félárnyékban, amíg a tinktúra barnává és sűrűvé válik. Közben az érlelődő tinktúrát gyakran nézzük meg, és enyhén rázzuk fel. Ezután szűrjük át, töltsük egy sötét üvegbe, és tároljuk hűvös helyen. 3 évig tartható el.

Forrás: gyogyszernelkul

Képek: 

ElőzőHivatali, üzleti utazás: így lehet elszámolni a költségeket
KövetkezőKik voltak a vár belső ellenségei az Ergi csillagok-ban?
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza