Mi épül?
- A félmilliárd forintos beruházás keretében létrejövő 1600 négyzetméteres épület a Széna téri iskolával kapcsolódik össze.
Sportcsarnok épül Székesfehérváron, a Széna tér és a Május 1. utca által határolt nyolcezer négyzetméteres telken. A KÖFÉM Sport Club beruházásában létrejövő épület a Széna Téri Általános Iskola már meglévő épületéhez zárt összeköttetéssel kapcsolódik majd, ám szerkezetében különálló lesz. Az új létesítményt iskolai időben az ide járó diákok használhatják a mindennapos testnevelés órák keretében, délutánonként pedig a Köfém SC utánpótlás bázisa edz majd a csarnokban.
A kivitelezést a székesfehérvári székhelyű ORINOCO’2002 Kft. nyerte el, a szerződés összege nettó 546,2 millió forint. (További ajánlattevők az SZ-L BAU Építőipari és Kereskedelmi Kft., valamint az Aktív Ipari, Építőipari és Kereskedelmi Kft. voltak.) Az összegből mintegy 220 millió forintot Székesfehérvár önkormányzata biztosít, a többit pedig TAO támogatásból finanszírozzák.
Az előregyártott vasbeton szerkezetű, 1640 négyzetméteres sportcsarnokban szabványméretű kézilabda sportpályát magába foglaló terem jön létre, mely szükség esetén két részre osztható. A sportpálya egyik hosszanti oldalán 250 fős lelátó kerül kialakításra, s a csarnok alkalmas lesz sport és egyéb rendezvények megtartására is. A kiszolgáló részben öltözők, vizesblokkok, büfé és előcsarnok létesül, a csarnok mellett pedig hat férőhelyes parkoló és 14 férőhelyes kerékpár tároló készül.
A sportcsarnok elkészülése 2018 májusára várható.
- Újjáépítik a diósgyőri vár csonka tornyát
Folytatódik a diósgyőri vár felújítása, a délnyugati csonka torony mellett a nyugati palotaszárnyat is helyreállítják. Miskolc célja az, hogy műemlék Közép-Európa egyik meghatározó turisztikai látványossága legyen.
Megkezdődhet a diósgyőri vár rekonstrukciójának második és harmadik üteme, miután a projekt megkapta a jogerős építési engedélyt – értesült a boon.hu. Az építményt 2014-re már részlegesen helyreállították, tavaly azonban kiderült, hogy a beruházás folytatódik a vizesárok helyreállításával és a hidak újjáépítésével egy 6 miliárd forintos beruházás keretében.
A fejlesztés következő lépése a délnyugati csonka torony és a nyugati palotaszárny rekonstrukciója lesz. A projekt a Modern Városok Program keretein belül valósul meg, összesen 5 milliárd forintnyi állami támogatásból, amiből idén 2 milliárd, 2018-ban szintén 2 milliárd és 2019-ben 1 milliárd forint válik lehívhatóvá. Az összegből várhatóan a vár további felújítási feladatait, illetve a környező utak rendezését és a forgalom irányítását is megvalósítják.
A miskolci önkormányzat célja, hogy a diósgyőri vár a Nagy Lajos korabeli állapotát tükrözze vissza és ezzel teljes egészében bemutathatóvá váljon a magyar történelem egyik legdicsőségesebb korszaka. Ezzel együtt szeretnék elérni, hogy a vár és környéke Közép-Európa egyik jelentős turisztikai központjává alakuljon.
Diósgyőr Nagy Lajos egyik királyi székhelye volt
A várat történelmi források 1340-ben már királynéi javadalomként említik, és akkortájt kezdődött meg a négy saroktornyos, szabályos négyzet alaprajzú gótikus vár királyi pompájú kiépítése. Nagy Lajos király 1364-ben nagy birtokrészt csatolt a várhoz, amelyet aztán királyi várkastéllyá épített ki. Buda, Visegrád és Zólyom mellett így Diósgyőr is királyi székhellyé lett, és különösen az után vált jelentőssé, hogy I. Lajos a lengyel királyi trónt is elfoglalta.
Az uralkodó évente több hónapot töltött itt teljes udvartartásával együtt. Nagy Lajos halála után a vár a királynék uradalma volt, 1526-ig hat királyi jegyes kapta jegyajándékul. Mátyás király felesége, Beatrix vidéki rezidenciaként használta.
Forrás és képek: magyarepitok.hu