2015. 06. 03. – 06:11
Majdnem másfél évtizede elkövetett zálogházi rablásokkal gyanúsított magyar, a Kun-Mediátor nemrég eltűnt vezetője, valamint egy budapesti család is szerepel az Interpol körözési listáján. Utóbbi tagjai szőkére festett mexikói nőket magyar prostituáltként futtattak.
Jelenleg 35 magyar állampolgár van az Interpol körözési listáján, 23-ukat keresi a magyar rendőrség, a többiek ellen más államok – Horvátország, Románia, az Egyesült Államok, Ukrajna, Panama – adtak ki elfogatóparancsot. Olyan személyből is több szerepel a felsorolásban, akik külföldiek, de Magyarország adott ki ellenük elfogatóparancsot.
Az Interpol nemzetközi rendőrségi szervezet, amelyet azért hoztak létre, hogy segítse a nemzeti rendőrségek munkáját, összehangolja, és így támogassa a határokon átívelő bűnözés visszaszorítását. Az Interpolnak saját nyomozati jogköre nincs, és hivatalosan körözést sem rendel el, mert az a tagállamok hatóságainak a feladata. A szervezet, amelynek a székhelye a franciaországi Lyonban van, a rendőrségek munkáját adatszolgáltatással és nyilvántartással segíti.
Dobrai Sándorné. (Forrás: Interpol)
Bróker Marcsi
Nemrég került fel a listára Dobrai Sándorné, a Kun-Mediátor Kft. „Bróker Marcsika” néven is emlegetett ügyvezetője. A rendőrség április 14-én este tette közzé, hogy sikkasztás bűntettének gyanúja miatt nyomozást indított, miután a cég karcagi fiókjában többen nem jutottak hozzá befektetésükhöz. A feljelentők az átlagosnál magasabb kamat reményében helyezték el megtakarításaikat a kft.-nél. Az ügynek a károsultak egy részét képviselő ügyvéd szerint 800-nál is több károsultja van, a nyomozás idején már ötszáz feljelentés érkezett, a bejelentett kár 10 milliárd forint körüli. Sajtóhírek szerint Dobrai Sándorné vélhetően Mexikóba menekült.
Varjú, a zálogházi rabló
Jóval régebben, mintegy másfél évtizede tűnt el Farkas Róbert, aki a gyanú szerint tagja volt a 2000-es évek eleji zálogházi fegyveres rablássorozatot elkövető bandának, amely a bűncselekmények során több százmillió forintnyi értéket zsákmányolt. Az alvilágban Varjú néven is ismert férfi lehetséges tartózkodási helyei között az Interpol korábban Európát, a Kajmán-szigeteket és Közép-Amerikát is felsorolta. Olyan találgatások is megjelentek időközben, hogy már felesleges Farkas Róbertet körözni, mert vélhetően meggyilkolták. Az elfogott vádlottakat 12 és 20 közötti szabadságvesztésre ítélték még 2011-ben.
Don Fernando, a mexikói futtató
Kerítés és emberrablás miatt keresik Lendvai Józsefet és feleségét, Sipos Orsolyát, valamint Lendvai Gábor Bertalan nevű fiuk is fent van az Interpol listáján. A férfi Don Fernandó néven lett ismert Mexikóban, feleségét Issa néven mutatta be, és azzal kerestek pénzt, hogy helybeli lányokat erőszakkal prostitúcióra kényszerítettek. Az egyik foglyuk a Blikkben elmondta, mivel a közép-amerikai országban könnyebben el lehet adni az európai külsejű nőket, a haját szőkére festették, kontaktlencsét adtak neki, majd a fotóját feltették egy luxusprostituáltakat kínáló honlapra, és 21 éves, magyarországi lányként árulták.
Dancs Attila. (Forrás: Interpol)
Kevésbé ismert, de feltehetően annál veszélyesebb magyarok is szerepelnek az Interpol felsorolásában. Egyik a 20 éves Dancs Attila, aki a közzétett adatok szerint két emberölési kísérlet is köthető a nevéhez.
Szedres Szabolcs – Forrás:Police.hu
Több százmilliós csalás gyanúja miatt körözik Szedres Szabolcsot, aki egy autóhitelek közvetítésével foglalkozó cég ügyvezetője és részben tulajdonosa volt. A férfi az Interpol listáján és a magyar rendőrség oldalán a police.hu-n is szerepel a körözöttek között. Az egyik bűnügyi portál híradása szerint még 2011-ben elfogták Argentína fővárosában, Buenos Airesben, akkor azt mondta, nagyon fél, hogy kiadatása esetén bosszút állnak rajta Magyarországon.
Kövesdi Lajos Mihály. (Forrás: Interpol)
Az évek óta keresett Kövesdi Lajos Mihály és társai a gyanú szerint több mint 400 millió forintot kerestek biztosítás csalásokkal. Több mint százfős bűnszervezete ötven álbalesetet rendezett meg 2004 és 2008 között. A szigorú forgatókönyv szerint bonyolított színjátékokhoz rendőrt és mentőt hívtak, majd a törött autók és a hamis diagnózisokban szereplő személyi sérülések után is pénzt igényeltek. A résztvevők 100-400 ezer forintos gázsit kaptak, de aztán az egyik biztosítási ügyintéző gyanút fogott, és hamarosan lebuktak. Néhány éve az jelent meg a sajtóban, hogy a férfi Thaiföldön bujkálhat.
Kínai férfit keresnek a Nancy Davis-ügyben
Nem magyar állampolgár, de a magyar rendőrség akarja kézre keríteni a kínai Jao Kao-penget, aki szintén ott van az Interpol listáján. A feltételezések szerint a 32 éves férfi gyilkolta meg a Nancy Davies álnéven működő 19 éves budapesti prostituáltat, akit édesanyja május 2-án átvágott torokkal talált meg Akácfa utcai lakásukban. A rendőrség három hét után azonosította a gyanúsítottat, aki a gyilkosság után vélhetően elhagyta Magyarországot.
Körözési listán a Mol-vezér
Több olyan magyar állampolgár is van, akik ellen külföldi hatóságok adtak ki elfogatóparancsot. A legismertebb közülük a Horvátország által köröztetett Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója. Hernádi Zsolt neve már korábban is szerepelt a körözési listán, de az Interpol ügyeit ellenőrző független bizottság (CCF) felülvizsgálatának idejére 2014. március 3-án lekerült róla. Akkor a rendőri szervezet jelezte, hogy a testület a vizsgálat befejezése után dönti el, törli, feloldja vagy pedig módosítja az adatokat az Interpol adatbázisában. A cégvezető idén február óta szerepel ismét a listán.
A horvát korrupció és szervezett bűnözés elleni ügyészség (USKOK) 2013-ban emelt vádat Hernádi Zsolt ellen. Az USKOK szerint a Mol vezetője 2008 és 2009 között tízmillió euró kenőpénzt adott át Ivo Sanader akkori horvát kormányfőnek azért, hogy a Mol megszerezhesse az INA horvát olajipari vállalat irányítási jogát. A Mol Nyrt. és Hernádi Zsolt cáfolta a vádakat, leszögezve, hogy soha nem korrumpált egyetlen politikust sem, és nem adott pénzt azért, hogy megszerezze a horvát INA-ban az irányítási jogokat