2015. 06. 02
forrás: M1/Ma reggel
Az MNB-nek a gazdasági ösztönzés után már a pénzügyi stabilitás fenntartására lesz érdemes koncentrálni, a júniusi csökkentés után már tartás jöhet – mondta az M1 reggeli műsorában megszólaló közgazdász.
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa 15 bázisponttal, újabb történelmi mélypontra, 1,65 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot május 26-i ülésén. Az előző, április 21-iki kamatdöntő ülésen is 15 bázispontos alapcsökkentésről döntött a testület. Az akkori döntés után a tanács jelezte: az óvatos kamatcsökkentés mindaddig folytatódhat, amíg az a középtávú inflációs cél elérését támogatja.
Az utóbbi időben már-már megszokottá vált, hogy a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa csökkenti a jegybanki alapkamatot. A nemzetgazdasági miniszter szerint ez a tendencia a jövőben is folytatódhat. Varga Mihály pénteken a Reuters hírügynökségnek azt nyilatkozta, „van lehetőség a további kamatcsökkentésre Magyarországon, mert a nemzetközi környezet kedvező, és a forint erősebb, mint a 2015-ös költségvetésben előirányzott árfolyam.” A tárcavezető arról is beszélt, hogy a magyar gazdaságot leginkább terhelő kockázat az ukrajnai konfliktus, valamint Görögország esetleges távozása az euroövezetből, aminek – mint mondta – átgyűrűző hatása lehet a belföldi állampapír- és devizapiacra.
Az igazán izgalmas az elemzők és a gazdasági élet szereplői számára a monetáris tanács júniusi döntése lesz, ekkor ugyanis már jobban majd lehet látni a geopolitikai kockázatokat, azt, hogy mi történik Görögországban – mondta az M1 reggeli műsorában a Nézőpont Intézet gazdasági elemzője, aki a helyzet rendeződésére számít. Pénzügy-politikai szempontból érdekes az a folyamat is, hívta fel a figyelmet Pesuth Tamás a Ma reggelben, hogy FED és az EKB ellentétes irányú monetáris politikát folytat, előbbi kamatemelésben, utóbbi viszont további monetáris ösztönzésben gondolkodik, így a befektetők magatartása nem igen látható előre. Ebben a nehezen kiszámítható és érzékeny környezetben kell tehát a kis nyitott magyar gazdaságnak hiteles monetáris politikát folytatnia – mondta az elemző, aki lehetségesnek és valószínűnek is lát egy újabb vágást. (A következő kamatdöntő ülés június 23-án lesz.)
A MNB új vezetése eddig döntően a reálgazdasági szempontokra (a növekedés beindítása, versenyképesebb magyar gazdaság) koncentrált, és ez sikerült is – értékelte Pesuth. Elindult a kamatcsökkentési ciklus, a növekedési hitelprogram, és kivezették a devizahiteleket, amellyel sok kockázati tényező kikerült a rendszerből. Innentől azonban érdemes lesz egyéb szempontokat is figyelembe venni, és a jegybanknak elsősorban a gazdasági, pénzügyi stabilitás fenntartására kell majd koncentrálni – tette hozzá az elemző, aki arra számít, hogy a júniusi csökkentés után már kamattartás jöhet.