universum 350x200
forrás: MTI/M1-Ma Reggel

Mizser Attila, a Magyar Csillagászati Egyesület főtitkára a M1 aktuális csatorna csütörtök délelőtti műsorában kifejtette, reális lehetőség, hogy egy-két évtizeden belül Földön kívüli élet nyomaira bukkanjanak a tudósok.
Kifejtette, valóban vannak „életjelölt” helyek a Naprendszerben, ezt szedték sorba a NASA kutatói, és a Naprendszeren kívüli kutatni valókat foglalták előre össze 10-20 évre.

A csillagász utalt rá, hogy a Kepler űrtávcső adatai szerint akár 200 milliárd bolygó lehet a Tejútrendszerben, és az 500 milliárd csillag minden második tagjának lehet bolygórendszere. Megfigyelésükhöz, kutatásukhoz a jelenleg rendelkezésre álló műszerek komoly fejlesztésére van szükség.

Kifejtette, minden pont, ahol van víz, jó életjelölt helyszín akár a Naprendszeren belül is. A Jupiter Ió és Európa holdja minden bizonnyal kiterjedt óceánt rejt jégkérge alatt. Körül lehet nézni még a Titánon és az Enkeladuszon is, ezek az egzotikus helyszínek talán valamiféle primitív, szerves életnek otthont adhatnak.

A technikával kapcsolatban kifejtette, a Naprendszeren belül automatákkal oda tudunk menni egy adott helyszínre megfigyeléseket végezni, a Naprendszeren kívül egyelőre leskelődni és hallgatózni tudunk. Exobolygót közvetlenül még csak néhányat tudtunk megfigyelni. A műszerezettség tekintetében sokat kell fejlődnünk, hogy ezeket a nagyon halvány égitesteket közvetlenül megfigyelhessük, és színképelemzést végezhessünk. Ez néhány évtizedes projekt lehet – magyarázta.