Kemény fenyegetés bújt meg úszósztárunk nyílt levelében. Ezt gondolja a „sztrájkról” az Iron Lady.
Burkolt fenyegetés bújt meg abban a terjedelmes nyílt levélben, amelyet Hosszú Katinka magyar és angol nyelven intézett a közvéleményhez – és elsősorban ország- és világszerte az úszótársaihoz. A magyar után a nemzetközi szövetség (FINA) vezetőinek is hadüzenetet küldő magyar úszónő haladéktalanul megreformálná a sportágát. Szerinte az úszás több mint 40 évvel lemaradt például a már rég üzleti alapon működtetett tenisz mögött.
Katinka Niki Pilics 1973-as „forradalmát” hozta föl példának. A hajdan jugoszláv színekben indult horvát teniszklasszist eltiltották, mert ahelyett, hogy éhbérért a válogatottban játszott volna, egy pénzdíjas versenyen szerepelt. Az ezért kapott büntetése okán, a vezetésével minden épkézláb teniszező bojkottálta a wimbledoni tornát.
A profi teniszezők szervezete pedig kiharcolta, hogy a játékosok beleszólhassanak a fontos döntésekbe, a szabályok és a versenynaptárak alakításába, a korábbiakkal ellentétben részesüljenek a sportág óriási bevételeiből.
Ezt akarja elérni most a világkupa-szabályok megváltoztatásával sok pénztől és versenylehetőségtől megfosztott Hosszú Katinka is az úszásban. A magyarországi vizes-világbajnokság előtt égető kérdés: hasonlóan drasztikus eszközökkel, bojkottal?
Nem, első körben nem mennék el abba az irányba, hogy nekünk bojkottálnunk kell a vébét. Azt szeretnénk, hogy induljon el a párbeszéd,
nézzük meg, hány úszó van egyáltalán, akik készek összefogni egy közös képviseletért – ennyiből a teniszes bojkott erős példa volt. De nem is magán a bojkotton volt a hangsúly, hanem azon, hogy hogyan fordult a kocka abban a sportágban, és hogy mi kellett hozzá, hogy maguk a játékosok ráébredjenek, mennyire fontosak a teniszben és mekkora szerepük van. Számomra az volt ennek a történetnek a tanulsága, hogy nekik van a legnagyobb hatalmuk”
– reagált a felvetésre a Nemzeti Sportban a magyar úszóforradalmár.
Katinka szerint érdemes lenne összemérni a tenisz mai profizmusát az úszáséval, pedig a hatvanas évek végén még sok volt a hasonlóság.
„Meg lehet nézni, hová jutottak: ha most, 2017-ben összemérném a tenisz profizmusát az úszáséval, mindenki kiröhögne, de ha visszamegyünk a hatvanas évek végére, látni a hasonlóságot. És nem árt megnézni, hogy amit más sportágak korábban elértek, az számunkra lehetséges-e.
Persze, szokták mondani, hogy az úszás unalmas, és ezért nem lesz benne pénz, de közben meg az olimpián az a legnézettebb sportág
– mondta Hosszú Katinka.
Forrás: Ripost