Akciót indít a Vigyél Haza Alapítvány, hogy felhívja a figyelmet: halálos veszély az állat számára, ha nyáron a kocsiban hagyják vagy forró  aszfalton sétáltatják. Egy kísérlet bebizonyította: a tojás is megsül a napon hagyott autó belsejében!

Ingyenes, önkéntes segítséget nyújtanak a Vigyél Haza Alapítvány jogászai annak, akit azért ér támadás, mert kiment egy állatot a bezárt autóból.

„Életet ment, aki a kocsiban hagyott kutyát, macskát nyáron kimenti, akár azon az áron is, hogy betöri a jármű ablakát

– mondta el a Ripost-nak Óvári András alapító.

Van az a helyzet, amikor legálisan törhetünk fel autót

„Senkit nem buzdítunk arra, hogy más tulajdonában kárt tegyen, de az élet, a kiszolgáltatott állat élete is előbbre való a tulajdon védelménél.Sajnos minden évben elpusztul néhány jószág kínok között amiatt, hogy a napon hagyják az autóban.”

Van az a helyzet, amikor legálisan törhetünk fel autót 1

Ha nem tennéd a kutyádat a serpenyőbe, akkor ne vidd sétálni a forró aszfaltra sem!

– fogalmaz a boredpanda.com, és egy tojás példáján mutatja be, mi történik a felforrósodó autóban. Lehet, hogy csak 30 fokos meleg van, de a tűző napon akár tíz perc alatt is 70 fokos hőség lesz az autó belsejében.

Van az a helyzet, amikor legálisan törhetünk fel autót 2

A kutyának ez kínszenvedés, hiszen csak lihegéssel tudja hűteni magát, így akár perceken belül hőgutát kap és elpusztul.A forró burkolaton pedig megég a mancsukon a párna.

„Nem csak a kocsiban kell védeni az állatot a hőségtől, hanem a gazdának gondoskodnia kell arról, hogy árnyékba mehessen és mindig legyen friss vize”– mondta Szonday Szandra, aki videoblogjában hívja fel a gazdák figyelmét arra, mit kell tenni kánikula idején. – Kerüljük a sétát délben.

Van az a helyzet, amikor legálisan törhetünk fel autót 4

Kapható állatoknak való hűtőpárna, de a vizes törülköző is megteszi. Különösen azok a kutyák veszélyeztetettek, amelyek nyomott orrúak, mert rosszul kapnak levegőt a hőségben.

Van az a helyzet, amikor legálisan törhetünk fel autót 5

Mit tehetünk?

Az állatok védelméről szóló törvény tiltja az állatkínzást, márpedig az állatot a felforrósodott kocsiban hagyni ezzel egyenértékű. Ennek megfelelően jogunk van  eljárni, ha ilyet tapasztalunk, sőt, ez kötelességünk is.

Azonnal próbáljuk felvenni a kapcsolatot az autó tulajdonosával: a parkolóban, bevásárlóközpontban haladéktalanul értesítsük az ügyfél szolgálatot, mondassuk be a kocsi rendszámát. A kocsi gyengéd meglökésével, emelésével próbáljuk beindítani az autó riasztórendszerét, hogy az figyelmeztesse a tulajdonost. Ha rövid időn belül nem járunk eredménnyel, készítsünk fényképeket az autóról, amin látszik a bezárt kutya és a kocsi rendszáma. Ez később bizonyítékul szolgál. Hívjunk rendészt, rendőrt, de legalább egy tanút, és a jelenlétében törjük be a kocsi egyik oldalsó ablakát. Az autóban csak annyi kárt okozzunk, ami feltétlenül indokolt. Ha sikerült kiszabadítani az állatot, itassuk meg, próbáljuk vízzel, nedves ruhával lehűteni, juttassuk állatorvoshoz.
Forrás: Ripost